Αγκαλιά με την πρόκριση στους "8" η Εφές, 89-86 την Μπάμπεργκ

Η Εφές δυσκολεύτηκε κόντρα στη μαχητική Μπάμπεργκ, η οποία πάλεψε για την πρώτη της νίκη στο TOP-16 αλλά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των τούρκων στο έξτρα πεντάλεπτο (89-86). Με τη νίκη αυτή η Εφές διατηρεί τη δεύτερη θέση και θέλει νίκη της Ρεάλ επί της Μάλαγα για να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση στους "8" της Euroleague
Την 9η νίκη της στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, πέτυχε η Εφές η οποία επικράτησε με σκορ 89-86 της Μπάμπεργκ για την 11η αγωνιστική.
Οι τούρκοι αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν στην 2η θέση της βαθμολογίας, κρατώντας προς το παρών το πλεονέκτημα της έδρας.
Από την πλευρά της, η Μπάμπεργκ αν και τελευταία, αν και αδιάφορη έκανε τα πάντα για να πετύχει την πρώτη της νίκη στο TOP-16 αλλά στο τέλος ηττήθηκε.
Το παιχνίδι έστειλε στην παράταση ο Νάχμπαρ που ισοφάρισε σε 76-76, καθώς στη συνέχεια ο Φάρμαρ αστόχησε σε τρίποντο κι έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη για την ομάδα του.
Πάντως, ο ίδιος ήταν εύστοχος στο 1.37'' πριν το τέλος της παράτασης, δίνοντας στην Εφές αέρα 4 πόντων (82-78). Φτάνοντας τους 29 πόντους ο Φάρμαρ έγραψε το 87-83 στα 25'' πριν τη λήξη και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς, ενώ ο Σαβάνοβιτς έβαλε τη σφραγίδα του με 2/2 βολές (89-83).
Ο Φάρμαρ ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε σχεδόν 38 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Σαβάνοβιτς έβαλε καθοριστικά τρίποντα στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 21-23, 15-21, 17-18, παρ. 13-10.