Αλμα παραμονής η Ελευσίνα, 78-65 τον Ικαρο

Σπουδαία σε σημασία νίκη πέτυχε ο Πανελευσινιακός ο οποίος έκανε άλμα παραμονής, μετά τη νίκη του με σκορ 78-65 επί του Ικάρου. Νταμπλ νταμπλ από τον εξαιρετικό Εζιούκου με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ
Ο Πανελευσινιακός με όπλο του τα ριμπάουντ (46-30) και τον αιφνιδιασμό (7/7) κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Ικάρου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Πλέον, η ομάδα της Ελευσίνας έπιασε τον Ηλυσιακό στις νίκες (7) και προσπέρασε το Περιστέρι που έχασε στην Κρήτη από το Ρέθυμνο.
Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 2-6, όμως ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-8. Ο Φαγιέ έγραψε το 12-17, ενώ ο Κυρίτσης με βολές έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +7 με τη λήξη του α' δεκαλέπτου (13-20).
Πάντως, η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Πανελευσινιακού να βρίσκουν λύσεις από την γραμμή των βολών και να μειώνουν σε 19-20 με το ξεκίνημα της β' περιόδου. Οι Εζιούκου και Λιακόπουλος πέτυχαν σημαντικά καλάθια και ο Μαγκουνής με 2/2 βολές έκανε το 31-24. Ο Ίκαρος μείωσε σε απόσταση τριπόντου (33-30), όμως ο Νίκου με τρίποντο έκανε το 36-30 στο ημίχρονο. Ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο για τους γηπεδούχους (1/11 τρίποντα έναντι 2/8).
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πανελευσινιακός έτρεξε ένα επιμέρους 10-1, χτίζοντας μία διαφορά 15 πόντων (46-31). Το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Καλαφατάκης δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και δεν έδειχναν διατεθειμένοι να χάσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει.
Το 58-41 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου έδινε προβάδισμα νίκης στην ομάδα της Ελευσίνας και από εκεί κι έπειτα η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, άγγιξε και τους 21(70-49) μετά από δίποντο του Λιακόπουλου, πριν τελικά ο Ίκαρος μείωσε στο τελικό 78-65 με τρίποντο του Γιαννακίδη.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 23-10, 22-11, 20-24.