Ανετα η Κροατία, διέλυσε με 88-63 την Φινλανδία

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, η Κροατία διέλυσε με 88-63 την Φινλανδία και ξεκίνησε με το δεξί την δεύτερη φάση του Eurobasket της Σλοβενίας.Η Κροατία ξεκίνησε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, επέβαλλε τον ρυθμό της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +6 (17-11).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Φινλανδία ήταν πολύ άστοχη, με αποτέλεσμα οι κροάτες να αυξάνουν σταδιακά το προβάδισμα τους.

Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-9, η ομάδα του Ρέπεσα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +19 (39-20).

Η κυριαρχία της Κροατίας στο παρκέ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντέτμαν δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα οι κροάτες να κάνουν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 24-18 και να ξεφεύγουν με +25 (63-38).

Η Κροατία έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +33 στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου (75-42), ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Ρέπεσα κατέβασε ταχύτητα και οι φιλανδοί κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 63-88.

Ρούντεζ (17 π.), Μπογκντάνοβιτς (15 π.), Ούκιτς (11 π.) και Τόμιτς (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Ρέπεσα, ενώ από το συγκρότημα του Ντέτμαν προσπάθησε ο Χαφ (10 π.).

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 9-22, 18-24, 25-25.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8, Νίκιλα 4, Μουούρινεν 4, Χαφ 10 (2), Λι 7, Σαλίν 3 (1), Κόττι 8, Κόπονεν 5 (1), Χάανπα 3 (1), Αχονεν 3 (1), Ράνικο 8 (2).

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11, Αντριτς 2, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 15 (1), Σάριτς 8, Ρούντεζ 17 (5), Ούκιτς 11 (1), Σιμόν 6 (2), Μάρκοτα 4, Ντέλας 2, Ζόριτς 5, Α. Ντέλας 5 (1).