Αντίο με νίκη η Μπεσίκτας, 80-73 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ

Η Μπεσίκτας αποχαιρέτησε με νίκη την φετινή Euroleague, επικρατώντας στον τουρκικό... εμφύλιο με 80-73 της Φενερμπαχτσέ Ούλκερ στην Πόλη, στον αγώνα που έριξε την αυλαία του Top 16.Γιούινγκ (17 π.), Μάρκοτα (16 π.), Μίναρντ (13 π.) και Βίντμαρ (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Κουντέρ, ενώ από το συγκρότημα του Ερντογάν διακρίθηκαν οι Σαβάς (14 π.), Τρίπκοβιτς (12 π.) και Κάραμαν (10 π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι... κόλλησαν για τέσσερα λεπτά στους 17 πόντους, με την Φενέρ να το εκμεταλλεύεται και να ξεφεύγει με +17 (34-17) στο 12'.
Παρά τις προσπάθειες της Μπεσίκτας, η ομάδα του Ερντογάν κράτησε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +13 (46-33).
Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Κουντέρ να βελτιώνει αισθητά την απόδοση της στην άμυνα και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26-13 να ισοφαρίζει στο 30' σε 59-59.
Με πρωταγωνιστές τους Γιούινγκ και Μάρκοτα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 21-14, επικράτησαν με το τελικό 80-73.
Τα δεκάλεπτα: 17-27, 16-19, 26-13, 21-14.