Ασφαιροι...

Δίχως γκολ και νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής στο Καραϊσκάκη με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ να μένουν στο 0-0
Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήθελαν τη νίκη για να δώσουν απαντήσεις, ο καθένας από το δικό του μετερίζι, αλλά τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο φαληρικό γήπεδο. Ο Ολυμπιακός είχε μία φλύαρη υπεροχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ο Δικέφαλος με σωστή αμυντική λειτουργία τον κράτησε μακριά από την εστία του Ιτάνζ, που όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα. Οι θεσσαλονικείς έψαξαν το γκολ με αντεπιθέσεις, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν, αλλά στην τελική τους προσπάθεια δεν είχαν καθαρό μυαλό και ως εκ τούτου έμειναν κι αυτοί μακριά από το γκολ. Ο ΠΑΟΚ έπιασε τον Αστέρα στη 2η θέση θέση (με ματς περισσότερο), ενώ μερίδα φιλάθλων του Ολυμπιακού αποδοκίμασε την ομάδα του με το τελευταίο σφύριγμα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο κυριάρχησε, κλείνοντας στο μισό γήπεδο τον... μουδιασμένο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε με αμυντικούς προσανατολσιμούς. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω στο κέντρο, αλλά οι διάδρομοι ήταν κλειστοί και τα μακρινά σουτ, που επιχείρησαν με Αμπντούν, Χολέμπας και Βλαχοδήμο δεν προβλημάτισαν τον Ιτάνζ, που ήταν σε ετοιμότητα. Παράλληλα ο Λίνο μπλόκαρε τον Βλαχοδήμο, ενώ οι Χολέμπας-Αμπντούν ήταν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού.
Μετά το 20λεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκα τα πατήματά του, ανέβασε στροφές και ισορρόπησε το ματς, κρατώντας τον Ολυμπιακό μακριά από την περιοχή του. Από τη στιγμή, που ο Καμαρά άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες, ο Δικέφαλος άρχισε να γίνεται απειλητικός, έχοντας τρεις καλές στιγμές με Ολίσε, Καμαρά και Αθανασιάδη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πειραιώτες πήραν εκ νέου τα ηνία και το α' μέρος ολοκληρώθηκε με μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, που απόκρουσε με υπερένταση ο Ιτάνζ στο 39'.
Στις αρχές της επανάληψης ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι η ομάδα, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ ήταν σωστή και με τον Κάτσε να βρίσκεται παντού δεν επέτρεπε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ιτάνζ. Ο Δικέφαλος πάντως ήλεγχε τον ρυθμό και ήταν αυτός, που απειλούσε με μακρινά σουτ των δραστήριων Ολίσε και Λόρενς. Βλέποντας την ομάδα του να χωλαίνει επιθετικά, ο Μίτσελ έριξε στη μάχη τον Φετφατζίδη στο 60', που έδωσε έναν αέρα στον Ολυμπιακό με την φρεσκάδα του, αλλά και τον Φουστέρ στο 70'.
Παρά την κατοχή του ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βγάλει φάσεις και το κατάφερε για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Μασάντο στο 68' (απόκρουση Ιτάνζ), ενώ ο Δώνης αποφάσισε να ρίξει στη μάχη Φωτάκη και Βούκιτς, θέλοντας να φρεσκάρει κέντρο και επίθεση. Τελευταία ελπίδα του Μίτσελ ήταν ο Μήτρογλου, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να κάνει τη διαφορά και να σπρώξει τους ερυθρολεύκους προς τη νίκη, αφού οι θεσσαλονικείς πιστοί στο πλάνο και την τακτική τους δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα για να κρατήσουν το μηδέν και να φύγουν με τον βαθμό από το Καραϊσκάκη. Στο 90' πάντως ο ΠΑΟΚ έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται καθώς ο Καμαρά, που έβγαινε τετ α τετ, υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.