Αφεντικό της πόλης ο ΠΑΟΚ, 84-72 τον Αρη

Με τον Χαραλαμπίδη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση (31 π., 6/6 τρ.), ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 84-72 του Αρη στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μαρκόπουλου ο Χαραλαμπίδης, που σταμάτησε στους 31 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Χάτσερ (24 π.) και Παπαδόπουλο (17 π.).
Από το συγκρότημα του Αγγέλου διακρίθηκαν οι Πελεκάνος (17 π.) και Μποχωρίδης (11 π.).

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Αρη στο ντέρμπι, αφού οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 στο πρώτο 5άλεπτο.
Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την αναμέτρηση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +8 (14-22).
Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και με σερί 11-0, πήραν το προβάδισμα με 31-30 στο 17'.

Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-16, η ομάδα του Μαρκόπουλου πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (41-38).
Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, να εκμεταλλεύεται την αστοχία του Αρη και να ξεφεύγει με 10 (58-48), στο 30'.
Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο και να κάνει την ανατροπή, αλλά ο ΠΑΟΚ, με ηγέτη τον εξαιρετικό Χαραλαμπίδη, είχε τις απαντήσεις και έτσι επικράτησε με το τελικό 84-72.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-16, 17-10, 26-24.