Βήμα για 4άδα ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Μίλωνα

Ο ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμο τρίποντο στη Νέα Σμύρνη επί του Μίλωνα με 3-0 σετ και έκανε ένα ακόμα βήμα για είσοδο στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου. Ο Δικέφαλος με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Ολυμπιακού στο "Παλατάκι" είναι σίγουρα στην 4άδα και πιθανότατα να εξασφαλίσει και καλύτερο πλασάρισμα εφόσον Παμβοχαϊκός και Εθνικός έχουν πιθανές απώλειες.Ο Μίλωνας μετά από αυτή την ήττα είναι και μαθηματικά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και ο αγώνας με την Λαμία στο Χαλκιοπούλειο την τελευταία αγωνιστική θα είναι ο τελευταίος στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών καθώς η 12η ομάδα δεν μετέχει στα πλέι άουτ.
Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χατζηηλιάδη ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 17/25 τελειωμένες επιθέσεις. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη εκμεταλεύτηκε την υπεροχή της σε σερβίς και επίθεση και είχε τον έλεγχο του σκορ σε όλο τον αγώνα.
Ο Μίλωνας ξεκίνησε μουδιασμένα, έχασε πολλά σερβίς στο ξεκίνημα του αγώνα και βελτιώθηκε με την άνοδο του Παγιάν, ο οποίος πήρε και το μεγαλύτερο μέρος των επιθετικών προσπαθειών. Ηταν, όμως, απελπιστικά μόνος και αρκετές φορές μπλοκαρίστηκε από το πολύ καλό μπλοκ του ΠΑΟΚ.
Ατυχος του αγώνα ο Τάσος Λιάσκος ο οποίος στο 1-3 του δεύτερου σετ τραυματίστηκε και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Τάσο Κεχρά με τον οποίο ήρθε και το πρώτο αλλά σύντομο προβάδισμα στο σκορ με 8-7. Ο Λιάσκος έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα.
Τα σετ: 21-25, 21-25, 18-25.
Μίλων (Ντόζης): Βασιλάκος 8 (7/16, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Μουρούτης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Λιάσκος, Παγιάν 17 (14/38, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ζαπάτα 7 (7/17, 11% υπ.), Κούλας 1 (1/2), / Δαρίδης (λ. - 100% υπ., 88% άριστες), Πολυχρονιάδης-λ, Πανούσος 1 (1/2, 50% υπ.), Κεχράς.
ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 8 (4/5, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Πλίκας 3 (1/1, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χατζηηλιάδης 19 (17/25, 2 μπλοκ, 32% υπ.), Κανέλλος 9 (8/13, 1 άσσος), Αρμενάκης 9 (5/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντος Σάντος 12 (11/24, 1 μπλοκ, 36% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-65% υπ. - 47% άριστες) / Στεφανίδης, Αμπουίλα.