Βουλγαρία για μπαράζ, ελπίζει η Ουκρανία

Η Βουλγαρία έφυγε από την Κοπεγχάγη με τον βαθμό της ισοπαλίας, 1-1 με την Δανία και έχει πλέον το πάνω χέρι, αναφορικά με την κατάληψη της δεύτερης θέσης του 2ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ 2014. Δυσκολεύει η πρόκριση για τους δανούς.Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 51', με τέρμα του Μανόλεφ.
Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού στο 63' ισοφάρισαν σε 1-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγκερ. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τους βούλγαρους να φεύγουν από την Δανία με έναν πολύτιμο βαθμό.
Εμεινε ζωντανή η Ουκρανία
Η Ουκρανία επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Μολδαβίας στην Οντέσα και έμεινε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ 2014 .
Ο Γιαρμολένκο στο 61' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Κατσερίντι διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Φομένκο, η οποία έβαλε γερές βάσεις για την νίκη.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι άγχωσαν την Ουκρανία στην συνέχεια, αφού στο 80' μείωσαν σε 1-2, με τον Σουβόροφ.

Παρά τις προσπάθειες της Μολδαβίας και την αποβολή του Στεπανένκο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ουκρανία κράτησε την πολύτιμη νίκη.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της Τρίτης (26/3):
Αρμενία - Τσεχία 0-3 (47', 81' Βύντρα, 90'+4' Κολάρ)
Αζερμπαϊτζάν - Πορτογαλία 0-2 (63' Αλβες, 79' Αλμέιδα)
Εσθονία - Ανδόρα 2-0 (45'+1' Ανιέρ, 61' Λιντπέρε)
Τουρκία - Ουγγαρία 1-1 (62' Γιλμάζ - 71' Μποντέ)
Ουκρανία - Μολδαβία 2-1 (61' Γιαρμολένκο, 71' Κατσερίντι - 80' Σουβόροφ)
Δανία - Βουλγαρία 1-1 (63' πέν. Αγκερ - 51' Μανόλεφ)
21:30 Σερβία - Σκωτία
21:30 Ολλανδία - Ρουμανία