Γυναίκες: Στον τελικό με ανατροπή ο Ολυμπιακός

Ο Ηρακλής Κηφισιάς προηγήθηκε με 2-0 και 24-20 στο τρίτο σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη, ωστόσο οι ερυθρόλευκες με μια επική ανατροπή στο σετ, αλλά και στο ματς, κέρδισαν με 3-2, συμπληρώνοντας έτσι τρεις νίκες στη σειρά των ημιτελικών (ήταν μπροστά με 2-0 από την κανονική περίοδο) και εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ.Αυτή ήταν η δεύτερη ανατροπή του Ολυμπιακού επί του Ηρακλή Κηφισιάς, αφού και στο ματς του πρώτου γύρου είχε προηγηθεί με 2-0 σετ, αλλά τελικά οι ερυθρόλευκες επικράτησαν στο τάι μπρέικ, ωστόσο το σημερινό ματς ήταν μακράν πιο εντυπωσιακό.
Να υπενθυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες δεν έκλεισαν τους λογαριασμούς τους εδώ, αφού υπάρχει και ο ημιτελικός του Κυπέλλου στην Σαντορίνη (στις 12 Απριλίου).
Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκε με 4-2, ωστόσο ο Ηρακλής (χωρίς τις Γιώτα και Διώτη που χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα) πήρε γρήγορα το προβάδισμα (4-5), έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) και στο 8-9 πάτησε το γκάζι.
Με την Καραγκούνη στο σερβίς να προκαλεί προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού (η Χριστοδούλου δεν μπορούσε να παίξει πρώτο χρόνο), οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν ένα σερί από άουτ επιθέσεις (8-12) για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ (8-14) και τρεις πετυχημένες κόντρα επιθέσεις που έφεραν το σκορ στο 8-17!
Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τρόπο να αντιδράσει, η διαφορά έφτασε μέχρι και το 11-22 για να πάρει το σετ η Κηφισιά με άνεση.
Στο β' σετ ο Ολυμπιακός δεν έκανε τόσα πολλά λάθη όπως στο πρώτο, όμως και πάλι ο Ηρακλής είχε τον πρώτο λόγο.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξέφυγε με 7-11 και 12-15, όμως δεν κράτησε τη διαφορά κι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 17-17 (άσος της Γιακουμή) χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πάρει ποτέ αυτός το προβάδισμα.
Οι ερυθρόλευκες είχαν τις ευκαιρίες, αλλά η Τένεβα στο 19-19 και στο 21-21 έχασε τις κόντρα επιθέσεις, κάτι που δεν έκανε η Καραγκούνη η οποία με επίθεση έκανε το 22-24, για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς της Ιβάνοβα αλλά και πετυχημένη επίθεση από τη νεαρή ακραία για το τελικό 23-25.
Ο Τέλης Σωτήρχος με το σκορ να είναι 0-2, απέσυρε την Τένεβα, έριξε στο ματς την Λούκοβιτς με τις Κωνσταντίνου, Κοσμά να είναι το δίδυμο στην υποδοχή.
Οι ερυθρόλευκες με δύο μπλοκ προηγήθηκαν με 4-2, αλλά ο Ηρακλής απάντησε με άσο της Καλογριδάκη (6-6) και κόντρα της Λαμπρούση (από κακή υποδοχή) για το 7-8, φτάνοντας τη διαφορά στο +3 (12-15) με νέο άσο της Καλογριδάκη.
Ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι στον πόντο (14-15) με άουτ επίθεση της Ιβάνοβα, όμως η διαφορά εκτινάχθηκε στο 15-19 με μπλοκ της Γκλιγκόροβιτς στην Λούκοβιτς, με την Σέρβα να χάνει την ευκαιρία στο 17-19 (πλάσαρε άουτ) και να ακολουθούν δύο πόντοι από τα σερβίς της Λαμπρούση που έφεραν το σκορ στο 17-23!
Ο Ηρακλής έφτασε στο ματς μπολ με επίθεση της Γκλιγκόροβιτς (20-24) όμως το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει.

Η Λούκοβιτς με άσο μείωσε σε 22-24, ακολούθησε άουτ της Ιβάνοβα και δύο πετυχημένες κόντρα επιθέσεις του Ολυμπιακού για το 25-24 (!), ενώ στο 27-26 η άουτ επίθεση της Γέλιτς έδωσε το σετ στις ερυθρόλευκες και νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Ο Ολυμπιακός όμως έπαιζε πλέον με άλλον αέρα και μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) ξέφυγε με 11-7 (άσος της Τένεβα η οποία είχε επιστρέψει από φινάλε του γ’ σετ) και 14-8 (άσος της Γιακουμή).
Ο Παπαδόπουλος έριξε στο ματς τη Διώτη αντί της Γέλιτς, ωστόσο η ομάδα του δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και ο Ολυμπιακός πολύ εύκολα έφτασε στο 2-2.
Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής με 3 άσους της Καραγκούνη προηγήθηκε με 0-3 και 2-5, η Λούκοβιτς επανέφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο (5-6), αλλά τα σερβίς της Καλογριδάκη έστειλαν τη διαφορά στο +4 (5-9), που διατηρήθηκε μέχρι το 8-12.
Ο Ολυμπιακός στην ύστατη προσπάθεια του για την ολοκληρωτική ανατροπή μείωσε σε 10-12 με μπλοκ της Λούκοβιτς στην Ιβάνοβα και 11-12 με άουτ επίθεση της Διώτη για να ισοφαρίσει 12-12 με κόντρα της Τένεβα.
Ο Ηρακλής έφτασε στο ματς μπολ (13-14), αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 15-14, για να γίνει το 16-17 με μπλοκ της Λαμπρούση.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με επίθεση της Κοσμά, προηγήθηκε 18-17 με άουτ της Καραγκούνη και το θρίλερ ολοκληρώθηκε με άσο της Κοσμά (αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο φιλέ).
Τα σετ: 16-25, 23-25, 28-26, 25-12, 19-17.
Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 9 (9/24 επ., 22% υπ. – 11% άριστες), Κοσμά 21 (17/35 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 13% άριστες), Τρατς 16 (12/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιακουμή 13 (9/15, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (3/6 επ.), Τένεβα 15 (12/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 10% άριστες), Κονόμι –λ (65% υπ. – 39% άριστες) / Λούκοβιτς 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).
Ηρακλής Κηφισιάς (Παπαδόπουλος): Γκλιγκόροβιτς 10 (4/4 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Καραγκούνη 7 (6/16 επ., 1 άσο, 32% υπ. - 17% άριστες), Ιβάνοβα 18 (15/60 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ., 53% υπ. - 22% άριστες), Λαμπρούση 13 (7/16 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ ), Γέλιτς 9 (8/27 επ.), Καλογριδάκη 16 (8/15 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Κίτσου –λ (25% υπ. – 06% άριστες) / Ντε Σόουζα, Διώτη 1, Γιώτα 1.