Δεν συνεχίζει ο Μονφίς στο Παρίσι

Ο Γκάελ Μονφίς μετά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα με τις δύο νίκες του στο Rolan Garros δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Τόμι Ρομπρέδο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.Παρά το προβάδισμα του Μονφίς με 2-0 σετ, ο ισπανός Νο 32 του ταμπλό, Τόμι Ρομπρέδο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και νε κερδίσει το παιχνίδι με 3-2 σετ (2-6, 6-7, 6-2, 7-6, 6-2) εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους "16¨του τουρνουά. Ο αγώνας που διήρκησε 3 ώρες και 46 λεπτά είχε έντονες συγκινήσεις και αλλαγές στο σκορ. Ο Μονφίς μετά την απώλεια του τρίτου σετ χτύπησε το τέταρτο κάνοντας το πρώτο μπρέικ. Ομως ο Ρομπρέδο έσωσε 4 ματς πόιντς και κέρδισε το σετ με 7-6. Το πέμπτο σετ ήταν εύκολη διαδικασία για τον Ρομπρέδο,ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κούραση του αντιπάλου του και το πήρα με 6-2.
Στην επόμενη φάση ο ισπανός θα αντιμετωπίσει τον Νίκολας Αλμάγκρο ο οποίος ολοκλήρωσε τη νίκη του με 3-0 σετ (7-6, 6-0, 6-4) επί του Αντρέα Σέπι.
Ο Ζιλ Σιμόν πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του Σαμ Κουέρι και θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ στον 4ο γύρο την Κυριακή (02/06), ενώ ο Τόμι Άντερσον επικράτησε με 3-0 7 του Μίλος Ράονιτς και θα συναντήσει τον Νταβίντ Φερέρ.
Στον γαλλικό εμφύλιο ο Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά επικράτησε με 3-0 σετ του Ζερεμί Σαρντ και θα αντιμετωπίσει τον Βίκτορ Τροΐτσκι.