Δεύτερη ήττα για τις Αρβανίτη/Καραγκούνη

Το νεοσύστατο ελληνικό δίδυμο στο μπιτς βόλεϊ γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο Masters του Μπάντεν στην Αυστρία από τις φιλανδές Ερικα και Εμιλία Νίστρομ και κατέλαβε την 13η θέση.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 2-1 σετ (22-20, 19-21, 15-13), όμως παρά την ήττα άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια της αγωνιστικής τους κατάστασης, αφού αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση των δύο αθλητριών.
Η Βίκυ Αρβανίτη και Πέννυ Καραγκούνη κατάφεραν να προηγηθούν 1-0 στα σετ, έπειτα από μεγάλη "μάχη", ενώ οι Νίστρομ ισοφάρισαν σε 1-1 στο δεύτερο σετ που επίσης κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μάλιστα, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, όταν και προηγήθηκε με 12-8, όμως, εκεί "μίλησε" η εμπειρία των αντιπάλων που κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.
Νωρίτερα, Βίκυ και Πέννυ είχαν γνωρίσει την πρώτη ήττα τους από τις Ελβετίδες Φορέρ / Βεργκέ-Ντεπρέ με 2-0 (21-19, 21-13) για να βρεθεί στη συνέχεια στο ταμπλό των ηττημένων.