Διπλό - ανάσα για Παναθηναϊκό, 3-0 τον Αρη

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε και πάλι τα δεδομένα στην ουρά της βαθμολογίας της Α1 ανδρών, αφού κατάφερε να νικήσει τον Αρη με 3-0 σετ στην Θεσσαλονίκη και να μειώσει τη διαφορά στο -4 από τον Ηρακλή και στο -5 από τη Νίκη Αιγινίου (έχει αγώνα λιγότερο με την Κηφισιά την Καθαρά Δευτέρα) μία στροφή πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Οι κιτρινόμαυροι, μετά από αυτή την ήττα, οριστικά θα πάρουν την έκτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετική εμφάνιση και σημείωσε την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Εδειξε πιο απελευθερωμένος και πιο προετοιμασμένος αλλά κυρίως ήταν αποφασισμένος. Αυτό φάνηκε στα δύο πρώτα σετ όπου οι πράσινοι κατάφεραν να ανατρέψουν σημαντικές διαφορές για τον Αρη.
Η παράδοση που θέλει τους νέους προπονητές να χάνουν (όπως έγινε με τον Γιάννη Μέλκα στη Νίκη Αιγινίου, τον Στέλιο Καζάζη στον ΠΑΟΚ και τον Γιώργο Μπακοδήμο στον Παναθηναϊκό) τηρήθηκε και στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Κουτσονίκα στον Αρη.
Στο πρώτο σετ, ο Αρης ξέφυγε 10-6 αλλά ο Παναθηναϊκός, με εντυπωσιακό Πρωτοψάλτη, έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 10-10 και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με 13-12.
Στο 13-13 ήρθε και νέο σερί 4-0 για τον Παναθηναϊκό που ξέφυγε 17-13 και από εκεί και πέρα με καλό σερβίς άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο +8 (23-15) μέχρι που πήρε το σετ 25-17.
Στο δεύτερο σετ, ο Αρης είχε τον έλεγχο μέχρι το 15-13 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 15-15 με τους Στίγγα, Βόγγελ να ελέγχου τον φιλέ. Στο 17-17 έγινε λάθος από τον Κυριακίδη και ακολούθησε πόντος από τον Πρωτοψάλτη για το 19-17.
Ο Αρης ισοφάρισε σε 22-22, αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο καλές άμυνες κατάφερε να γυρίσει κόντρα επιθέσεις και να πάρει το σετ με 25-23.
Στο τρίτο σετ, με τον... αέρα του 2-0 ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασιστικά. Ο Βόγγελ κέρδισε όλες τις μονομαχίες, ο Λιβαθηνός μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και το σερβίς του Αρη αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από τους πράσινους.
Η τελευταία αντίδραση από τον Αρη ήρθε με την ισοφάριση στο 14-14 και αργότερα στο 19-19. Η χαριστική βολή ήρθε από τις επιθέσεις των Πρωτοψάλτη, Γουόλκερ που έκαναν σερί 3-0 (22-19) και τελικά οι πράσινοι πήραν το "καθαρό" τρίποντο.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 21-25.
Αρης (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 2 (1/5, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Γκιρτζίκης 10 (7/11, 3 μπλόκ), Χαριτωνίδης 2 (1/1, 1 άσσος), Κιόσης 4 (1/3, 3 μπλοκ), Τζελάτης 14 (14/32), Ριζόπουλος 6 (5/11, 1 άσσος, 50% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-100% υπ. - 73% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς 3 (2/10, 71% υπ.).
Παναθηναϊκός (Μπακοδήμος): Γουόκερ 15 (12/23, 1 άσσος, 2 μπλόκ, 20% υπ.), Ιωάννου 10 (8/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 14 (10/16, 3 άσσοι, 1 μπλόκ, 47% υπ.), Βόγκελ 13 (10/13, 3 μπλόκ), Στίγγας 8 (6/12, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός / Ζήσης (λ.- 70%υπ. - 40% άριστες).