Διπλό για την Μονακό, τεσσάρα η Λιόν

Με το δεξί ξεκίνησε την νέα Ligue 1 η Μονακό, που επικράτησε με 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας. Εντυπωσιακή Λιόν, 4-0 την Νις.Με νίκη επέστρεψε στην Ligue 1 η Μονακό, με την ομάδα του Ρανιέρι να φεύγει με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Μπορντό, επικρατώντας με 2-0.

Οι μονεγάσκοι "καθάρισαν" στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ριβιέρ να ανοίγει το σκορ στο 82' και τον Φαλκάο να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 87'.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Λιόν, που διέλυσε με 4-0 τη Νις εντός έδρας, με τον Λακαζέτ να σκοράρει δύο φορές. Η Βαλενσιέν εκμεταλλεύτηκε το αριθημτικό της πλεονέκτημα και νίκησε με 3-0 την Τουλούζ.

Με νίκη στη Ligue 1 επέστρεψε και η Ναντ, που με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε με 2-0 της Μπαστιά, ενώ τρίποντο πήρε και η Ρεν, χάρη σε γκολ του Ερντίντς στο 85', επί της Ρεμς (2-1).

Ενα γρήγορο γκολ του Οριζί ήταν αρκετό για τη Λιλ ώστε να πάρει τη νίκη επί της Λοριάν, ενώ στο μοναδικό ισόπαλο αποτέλεσμα της ημέρας, Εβιάν και Σοσό έμειναν στο 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής: