Διπλό και +7 για Αρσεναλ, ανεβαίνει η Εβερτον

Η Αρσεναλ έφυγε από την Ουαλία με το διπλό, επικρατώντας με 3-0 της Κάρντιφ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League και αύξησε την διαφορά της στο +7 από Λίβερπουλ και Τσέλσι. Στην δεύτερη θέση, σε ισοβαθμία με Λίβερπουλ και Τσέλσι, ανέβηκε η Εβερτον, νίκες - ανάσα για Νόριτς και Γουέστ Χαμ, λευκή ισοπαλία στο Αστον Βίλα - Σάντερλαντ.Στο +7 από τις Λίβερπουλ και Τσέλσι αύξησε την διαφορά της η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Αρσεναλ, που επικράτησε με 3-0 της Κάρντιφ Σίτι στην Ουαλία.

Οι λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο Κάρντιφ με γκολ ενός πρώην παίκτη της ουαλικής ομάδας, του Ααρον Ράμσεϊ, ο οποίος στο 29' έκανε το 1-0 για την ομάδα του Βενγκέρ και δεν πανηγύρισε.

Οι φιλοξενούμενοι "κλείδωσαν" το διπλό στο 86', με τον Φλαμινί να κάνει το 2-0, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράμσεϊ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στην δεύτερη θέση, σε ισοβαθμία με τις Λίβερπουλ και Τσέλσι, ανέβηκε η Εβερτον, που επικράτησε εύκολα με 4-0 της Στόουκ στο Γκούντισον Παρκ.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Ντεουλοφέου άνοιξε το σκορ για τα Ζαχαρωτά, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου (49') ο Κόουλμαν διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο 58' ο Οβιέδο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για την Εβερτον, ενώ στο 79' ο Λουκάκου διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.

Εντός έδρας νίκες - ανάσα πέτυχαν οι Νόριτς και Γουέστ Χαμ, επί των Κρίσταλ Πάλας και Φούλαμ αντίστοιχα, ενώ Αστον Βίλα και Σάντερλαντ έμειναν στο 0-0 στο Βίλα Παρκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Σάββατο (30/11)
Αστον Βίλα - Σάντερλαντ 0-0
Κάρντιφ Σίτι - Αρσεναλ 0-3 (29', 90'+3' Ράμσεϊ, 86' Φλαμινί)
Εβερτον - Στόουκ Σίτι 4-0 (45' Ντεουλοφέου, 49' Κόουλμαν, 58' Οβιέδο, 79' Λουκάκου)
Νόριτς Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (30' Χούπερ)
Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 3-0 (47' Ντιαμέ, 82', 89' Κόουλ)
19:30 Νιούκαστλ - Γουέστ Μπρομ