Διπλό της Ουνικάχα Μάλαγα στην Μαδρίτη, 77-74 την Ρεάλ

Μετά από ένα εξαιρετικά τρίτο δεκάλεπτο, η Ουνικάχα Μάλαγα έφυγε με το διπλό από την Μαδρίτη, επικρατώντας με 77-74 της Ρεάλ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης.Ζόριτς (21 π.) και Σιμόν (18 π.) οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ρέπεσα, ενώ για το συγκρότημα του Λάσο προσπάθησαν οι Ροντρίγκεθ (17 π.), Μίροτιτς (12 π.) και Κάρολ (10 π.).
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο και με τον Χετσχέιμερ να καλύπτει το κενό του Φερνάντεθ, προηγήθηκαν με 21-15 στο 10'.
Η Ρεάλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την διαφορά στο +8 (40-32).
Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η Μάλαγα ήταν καταιγιστική και με σερί 15-0 πήρε προβάδισμα με τέσσερις (49-45) στο 27'! Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 28-13 η ομάδα του Ρέπεσα έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (60-53).
Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά τους στο +11 στο 32' (66-55), αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Λάσο αντέδρασε και με σερί 8-0, μείωσε στους τρεις (63-66) στο 36'.
Με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ, οι μαδριλένοι έφτασαν και σε απόσταση αναπνοής (67-68) στο 37'. Ο Βάσκεθ έδωσε... αέρα τεσσάρων πόντων (73-69) στην Μάλαγα, με 38'' πριν το τέλος.
To μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει σε 74-77, με τρίποντο του Μίροτιτς, με την Μάλαγα να παίρνει μία σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στα πλέι οφ.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 19-17, 13-28, 21-17.