Διπλό του ΚΑΟΔ, σε δύσκολη θέση ο Ηλυσιακός

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο ΚΑΟΔ έφυγε από τα Ιλίσια με το διπλό, επικρατώντας με 76-74 του Ηλυσιακού, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση και θα παίξουν την παραμονή τους στην κατηγορία την τελευταία αγωνιστική, κόντρα στο Περιστέρι εκτός έδρας.Ρόου (14 π.) και Ράντοβιτς (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάρκοβιτς, ενώ για το συγκρότημα του Ζευγώλη προσπάθησαν οι Χατζής (12 π.), Δορκοφίκης (11 π.), Μόρισον (10 π.) και Αναγκόνιε (10 π.).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και με ηγέτη τον Μόρισον να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (43-37).

Ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 12 πόντων (56-44 στο 27' και 58-46 στο 28'), με τον ΚΑΟΔ, όμως, να βρίσκει λύσεις από τον Ιωάννου και να κλείνει το δεκάλεπτο στο -5 (60-55).

Ρόου, Νόουλς και Μπάβτσιτς συνέχισαν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα του Μάρκοβιτς να ισοφαρίζει σε 64-64 στο 33' και να παίρνει και προβάδισμα με 71-68 στο 38'.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με πέντε (75-70), με 28'' για το τέλος, με τον Χατζή να μειώνει στον πόντο για την ομάδα του Ζευγώλη, με τέσσερις συνεχόμενες βολές (74-75), με 10'' για την λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Ρόου αστόχησε δύο φορές από την γραμμή των βολών, με τους ιλισιώτες να μην συγκρατούν την μπάλα, ο Ιωάννου έκανε το 76-74 στα 5'' για το τέλος, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-21, 17-18, 14-21.