Δύσκολα ο Αρης, στην Α2 η Καβάλα

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο Αρης επικράτησε δύσκολα με 80-79 της Καβάλας στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην Α2.Ασημακόπουλος (16 π.), Βεργίνης (14 π.), Πελεκάνος (12 π.) και Βεζένκοφ (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Αγγέλου, ενώ για το συγκρότημα του Αλεξανδρή προσπάθησαν οι Κόλεμαν (21 π.) και Αρμπετ (17 π.).

Η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-0 στο 4'. Σε εκείνο το σημείο, ο Αρης αντέδρασε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 16', με 30-28.

Παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 41-40.

Η ομάδα του Αλεξανδρή ξεκίνησε πολύ δυνατά και το τρίτο δεκάλεπτο. Η Καβάλα ξεκίνησε με ένα σερί 9-0 και ξέφυγε με 10 πόντους (50-40), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Το συγκρότημα του Αγγέλου εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση των φιλοξενούνενων και με επιμέρους σκορ 16-4, έκλεισε την τρίτη περίοδο με +2 (56-54).

Η τελευταία περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τον Αρη να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες και να επικρατεί με το τελικό 80-79, στέλνoντας την Καβάλα στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 25-23, 16-13, 24-25.