Εμεινε ζωντανή η Χόφενχαϊμ, 3-0 την Φορτούνα Ντίσελντορφ

Νίκη - χρυσάφι πέτυχε η Χόφενχαϊμ, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Bundesliga, επικρατώντας με 3-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Ράιν Νέκαρ Αρίνα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 11' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τέρμα του Φιρμίνο.
Παρά το γρήγορο γκολ, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Χόφενχαϊμ.
Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Φορτούνα του Μαλεζά στο 75', αφού ο Λάμπερτζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διπλασιάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Ετσι, η Χόφενχαϊμ έφτασε και σε τρίτο τέρμα, με τον Βόλαντ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (5/4)
Χόφενχαϊμ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0 (11' Φιρμίνο, 75' αυτ. Λάμπερτζ, 90'+4' Βόλαντ)