Εσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις η Πάρμα, 2-2 με Φιορεντίνα

Με γκολ του Γκόμπι στις καθυστερήσεις η Πάρμα κατάφερε να σταθεί όρθιο στο "Αρτέμιο Φράνκι" και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Φιορεντίνα για την 6η αγωνιστική στο Campionato
Μακριά από τις νίκες για τέταρτο διαδοχικό ματς έμεινε η Φιορεντίνα, που τελευταία της νίκη ήταν για τη δεύτερη αγωνιστική.
Αντίθετα η Πάρμα έμεινε αήττητη για τρίτο σερί ματς και έφτασε τους έξι βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές στο Campionato.
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Φιορεντίνα είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα.
Η Πάρμα προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του α' μέρους χάρη σε γκολ του Γκαργκάνο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις στην επανάληψη.
Ο Ροντρίγκες ισοφάρισε στο 64' και στο 78' ο Βάργκας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τον τελευταίο λόγο και με γκολ του Γκόμπι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Σάββατο (28/9)
Τζένοα - Νάπολι 0-2 (14', 25' Πάντεφ)
Μίλαν - Σαμπντόρια 1-0 (46' Μπίρσα)
Κυριακή (29/9)
Τορίνο - Γιουβέντους 0-1 (54' Πογκμπά)
Κατάνια - Κιέβο Βερόνα 2-0 (22' Πλάσιλ, 54' Κάστρο)
Αταλάντα - Ουντινέζε 2-0 (45'+1', 63' Ντένις)
Ελλάς Βερόνα - Λιβόρνο 2-1 (40' Ιτούρμπε, 74' πέν. Ζορζίνιο - 45'+1' Ρινάλντο)
Σασουόλο - Λάτσιο 2-2 (55' Σκελότο, 77' Φλόρο Φλόρες - 50' Ντίας, 54' Καντρέβα)
Κάλιαρι - Ιντερ 1-1 (83' Ναϊνγκόλαν - 70' Ικάρντι)
Ρόμα - Μπολόνια 5-0 (8' Φλορέντσι, 17', 62' Ζερβίνιο, 26' Μπενάτια, 85' Λιάγιτς)
Δευτέρα (30/9)
Φιορεντίνα - Πάρμα 2-2 (64' Ροντίγκες, 78' Βάργκας - 45'+ Γκαργκάνο, 90'+ Γκόμπι)