Εύκολα η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον ΠΑΟ!

Ακάθεκτη συνεχίζει η ΑΕΚ την εντυπωσιακή της πορεία στην Α1, με νέο... θύμα τον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε εύκολα 3-0 (25-21, 25-22, 25-20) σετ στη Γλυφάδα, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στη Volleyleague!Η Ενωση πέτυχε την 3η της νίκη σε ισάριθμα ματς, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που ακόμα αγνοεί τη χαρά της επιτυχίας, αν και στο ντέρμπι με την Ενωση παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο απ' ό,τι στις δύο πρώτες αγωνιστικές.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 4-1, όμως, ο Παναθηναϊκός με τον Μπέλλο σε καλή μέρα κατάφερε να ισοφαρίσει 7-7. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12 αλλά τα σερβίς του Πέτρογλου έκαναν σερί 3-0 και η ΑΕΚ ξέφυγε 15-12.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Παγιάν να πάει στο σερβίς και να δημιουργήσει ρήγματα στην υποδοχή του τριφυλλιού. Η διαφορά άνοιξε στο +4 (19-15) και η ΑΕΚ πήρε εύκολα το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και κατάφερε με τα σερβίς του Μουρ να κάνει σερί 4-0. Κράτησε το προβάδισμα με 10-5 και 13-7 που ήταν η μέγιστη τιμή του.

Η είσοδος του Κρέτση στη θέση του Γκενς και τα σερβίς του Παγιάν έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 13-9 ενώ το 15-11 για τον Παναθηναϊκό έγινε 15-14 με σερί από Παγιάν, Πέτρογλου.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε από τα κέντρα του και κρατήθηκε μέχρι το 17-17 όμως και πάλι η υποδοχή του έκανε λάθη στα σερβίς του Τόρρες και η ΑΕΚ ξέφυγε 19-17 και αργότερα 22-19 με νέο άσσο του Πέτρογλου κρίνοντας και το 2ο σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 4-0 και να περνάει μπροστά 4-3 (είχε προηγηθεί η ΑΕΚ 3-0). Ε΄γιναν διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο 9-9 δύο λάθη από Καριπίδη, Μπέλο και ένα μπλοκ του Τόρρες έκαναν το 12-9. Οι πράσινοι μείωσαν 16-15 αλλά οι επιθέσεις του Μαντέκα κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά και την οδήγησαν στη νίκη.