Εύκολα η Αλμπα, 77-55 τη Ζαλγκίρις

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Άλμπα επικράτησε με 77-55 της Ζαλγκίρις, που έδειξε σημάδια διάλυσης

Την τρίτη της φετινή νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου η οποία επιβλήθηκε με σκορ 77-55 της Ζαλγκίρις, στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής.
Σημάδια διάλυσης έδειξαν οι Λιθουανοί οι οποίοι δεν παρουσίασαν το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο που μας είχαν συνηθίσει στη φετινή Ευρωλίγκα, έχοντας επηρεαστεί προφανώς από τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αλλά και τα οικονομικά προβλήματα που τους ταλανίζουν.
Έτσι, η Άλμπα βρήκε την ευκαιρία να επιβάλει από την αρχή το ρυθμό της, να προηγηθεί με 14-6 στο δεκάλεπτο και να "καθαρίσει" το παιχνίδι στο ημίχρονο νικώντας με 41-21.
Στην επανάληψη, η διαφορά ανέβηκε και στους 28 πόντους (59-31) στο 27' και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει από τη στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε πετάξει λευκή πετσέτα.
Τα δεκάλεπτα: 14-6, 27-15, 20-15, 16-19.