Εύκολα η Κάχα Λαμποράλ, 87-67 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ

Η Κάχα Λαμποράλ δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Φενερμπαχτέ Ούλκερ, επικρατώντας με 87-67 στην Βιτόρια, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Τάμπακ (Πλάις, Νοτσιόνι, Ερτέλ, Λάμπε και Κοζέρ), ενώ για το συγκρότημα του Ερντογάν προσπάθησαν οι ΜακΚάλεμπ (16 π.), Σάτο (15 π.) και Μπατίστ (12 π.).
Η Κάχα Λαμποράλ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στο 4' προηγήθηκε με 11-2. Η Φενερμπαχτσέ προσπάθησε στην συνέχεια να μειώσει, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (18-12).
Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Κάχα να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού, να κυριαρχεί στο παρκέ και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 30-12 να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +24 (46-22).
Η κυριαρχία της Κάχα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Φενέρ μέχρι εκείνο το σημείο είχε μόλις έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων (ΜακΚάλεμπ 10 π.), ενδεικτικό της κακής της εικόνας. Ετσι, η ισπανική ομάδα στο 30' αύξησε την διαφορά της στο +28 (67-39).
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Κάχα Λαμποράλ να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση με 87-67 και να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ.
Τα δεκάλεπτα: 16-10, 30-12, 21-17, 20-28.