Εύκολα το 2-0 η ΤΣΣΚΑ επί της Λοκομοτίβ

Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η ΤΣΣΚΑ στους τελικούς της VTB League, επικρατώντας 64-54 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα. Στο 2-0 βρίσκεται πλέον η ομάδα του Μεσίνα, ενώ η σειρά μεταφέρεται στο Κουμπάν την Πέμπτη (6/6).Οι γηπεδούχοι έβαλαν από την αρχή στο φουλ τις αμυντικές μηχανές, υποχρεώνοντας την ομάδα του Καλάθη σε ενεργητικό μόλις εννέα πόντων στην πρώτη περίοδο (18-9). Σ' αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι, δηλαδή με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο (14-13 η 2η περίοδος, 18-14 η 3η), με τη Λοκομοτίβ απλώς να μειώνει στους 10 πόντους με το υπέρ της επιμέρους σκορ 18-14 του τελευταίου δεκαλέπτου.

Πέντε πόντους και επτά ασίστ είχε ο Νικ Καλάθης, που ήταν άστοχος, ενώ δύο είχε ο Παπαλουκάς για την ΤΣΣΚΑ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σόνι Γουίμς με 13 πόντους.