Θρυλική νίκη στη Σιένα (67-68)

Ασπρος καπνός στο Βατικανό, κόκκινος στο Παλαέστρα. Ενας συγκλονιστικός Κάιλ Χάινς ευλόγησε τους ιταλούς και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μεγάλη νίκη 68-67 επί της Σιένα, στη μάχη για την 2η θέση του ομίλου! Ο αμερικανός ήταν ο πρωταγωνιστής των Πρωταθλητών Ευρώπης (οι οποίοι δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά της ήττας στο ΣΕΦ) στο ίδιο γήπεδο που πέρυσι η ομάδα του έκανε το break και πήγε στο final four της Πόλης. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Πρίντεζη, ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με τον Έισι Λο να τρέχει το ρυθμό, προηγήθηκε 2-8 στο 3' και 4-12 στο 5'. Οι ιταλοί, οι οποίοι είχαν "σπάσει" το ελληνικό καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά, έκαναν ένα σερί 7-0, με 5 πόντους του Καγκούρ και πλησίασαν στον πόντο (11-12) στο 8'. Ο Παπανικολάου έβαλε τέλος στο επιθετικό μπλακ άουτ του Ολυμπιακού, με τρίποντο (11-15), αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Τζάνινγκ στην εκπνοή, έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες της Σιένα πήραν φωτιά έξω από τα 6,75μ. Εχοντας 4/7 προηγήθηκαν 28-23 στο 14' απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, ο οποίος ψαχνόταν επιθετικά (1/9 τρίποντα). Ο Χάινς κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, αλλά με τους Καγκούρ και Τζάνινγκ να έχουν 10 πόντους έκαστος, η Σιένα έφτασε στο +10 στο 17' (36-26). Τα τελευταία 3 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα ανήκαν στους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι με 2 τρίποντα του Αντιτς και δύο καλάθια από τους Χάινς και Σπανούλη, ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σκορ 1-10, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια υπολειπόμενοι μόλις ένα πόντο (37-36).

Εχοντας πετύχει μόλις ένα τρίποντο (Αντιτς) στα πρώτα 4:30" της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα στο -8 (47-39), γκρεμίζοντας ό,τι έχτισε στο τέλος του ημιχρόνου. Με τον Σπανούλη να συμπληρώνει νωρίς 3 φάουλ, Σλούκας και Λο ανέλαβαν την οργάνωση του παιχνιδιού, αλλά με 8 πόντους σε 9 λεπτά (!) και... αμέτρητα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη από το 53-44 στο 29'. Παρά το ανορθόδοξο μπάσκετ και τα πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, η 3η περίοδος τελείωσε στο -5 (54-49), χάρη σε ένα τρίποντο του Παπανικολάου και ένα καλάθι του Λο.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε! Το 53-44 του 29', έγινε 54-56, με 4 συνεχόμενους πόντους του Κάιλ Χάινς και ένα τρίποντο του Σπανούλη στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Το παιχνίδι πήρε δαιμονιώδη ρυθμό και με τον Χάινς να παίζει για... δέκα σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +5 (56-61) στο 35'. Νέα ανάσα από τον Σλούκα, ο οποίος με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 58-63 και το 61-65 στο 37'. Ο άμυνα έσφιξε, ο Χάινς "κατέβαζε" τα πάντα και στο 38' ο Σπανούλης με γκολ φάουλ έκανε το 61-68, αλλά με δύο τρίποντα οι ιταλοί μείωσαν στον πόντο, με αποτέλεσμα να μην καλυφθεί η διαφορά της ήττας στο ΣΕΦ... Παρόλα αυτά, δεν παύει να είναι μια μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε ακόμα και στο -10.