Ισοφάρισε ο Αρης, 75-66 τον Πανιώνιο

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Αρης επικράτησε με 75-66 του Πανιωνίου στο Nick Galis Hall και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά, για την Α' φάση των πλέι οφ της Α1. Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι θα γίνει το Σάββατο (25/5) στη Νέα Σμύρνη.Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Αγγέλου (Βεργίνης, Πελεκάνος, Χαρίσης, Τσιάρας και Πάσαλιτς), ενώ από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου διακρίθηκαν οι Μπατής (14 π.) και Γιάνκοβιτς (14 π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τους Μίλμπουρν, Παππά και Γιάνκοβιτς, προηγήθηκαν με 7-4 στο 3'. Ωστόσο, η συνέχεια του δεκαλέπτου εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων.

Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα και πόντους των Τσιάρα, Πελεκάνου, Βεργίνη και Πάσαλιτς, ο Αρης έκανε επιμέρους σκορ 20-6 σε επτά λεπτά και έκλεισε την πρώτη περίοδο με +11 (24-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο Πανιώνιος βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μπατή, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-9 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -1 (32-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 25' (38-38). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Αγγέλου ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγε στο σκορ.

Με τους Πάσαλιτς και Βεργίνη να... εκτελούν από τα 6,75μ., οι θεσσαλονικείς έκαναν επιμέρους σκορ 16-7 σε πέντε λεπτά και πήγαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα με +9 (54-45).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και με τρίποντα των Κις και Γιάνκοβιτς, οι κυανέρυθροι έκαναν επιμέρους σκορ 12-6 και μείωσαν στους τρεις (57-60), στο 36'.

Παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν ψύχραιμοι, έσφιξαν την άμυνα τους και με βολές των Καραποστόλου, Πελεκάνου, Βεργίνη και Χαρίση, ξέφυγαν με εννέα (69-60), 45'' πριν το τέλος, "κλειδώνοντας" παράλληλα την νίκη.

Ο Αρης επικράτησε με το τελικό 75-66 του Πανιωνίου και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 9-19, 21-13, 21-21.