Ιστορική πρόκριση για Βοσνία

Με γκολ του Ιμπίσεβιτς η Βοσνία νίκησε 1-0 την Λιθουανία στο Κάουνας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Μουντιάλ.Η ομάδα του Σούσιτς έπαιξε... μονότερμα τους Λιθουανούς, αλλά μέχρι το 68ο λεπτό δεν μπορούσε να βρει δίχτυα με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Αρλάουσκις να κρατάει το μηδέν!

Στο 63' ακυρώθηκε σωστά γκολ του Λούλιτς ως οφσάιντ και πέντε λεπτά αργότερα από γύρισμα του Τζέκο ο Ιμπίσεβιτς από κοντά λύτρωσε τη Βοσνία κάνοντας το 0-1 και στέλνοντας την χώρα του στο Μουντιάλ.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Αρλάουσκις, Ζάλιουκας, Βαϊτκούνας, Κιγιάνσκας, Μπορόφσκις, Μικολιούνας (69' Βάλσκις), Πάνκα, Καλόνας, Βίτσιους, Ματουλεβίτσιους (78' Ραζούλις), Σέρνικ (84' Σιργκέντας)

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βρσάγεβιτς (70' Ζαχίροβιτς), Μπίτσακτσιτς, Μισίμοβιτς, Μεντούνγιανιν, Σαλίχοβιτς, Πιάνιτς, Λούλιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.