Καθάρισε η Γρανάδα με Ελ Αραμπί

Με δύο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, η Γρανάδα έριξε στο… καναβάτσο την Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας της με 2-0 το βράδυ της Δευτέρας στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στην Primera Division.
Μέσα σε 8 λεπτά στην επανάληψη «καθάρισε» το παιχνίδι η Γρανάδα, η οποία άνοιξε το σκορ στο 53’ με πέναλτι του Ελ Αραμπί και στο 61’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του γράφοντας το τελικό 2-0.
Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για την Γρανάδα, που έφτασε τους 8 βαθμούς και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.
Αντίθετα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε υπέστη την 3η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της και παρέμεινε στην 5η θέση με 12 πόντους…

Αξίζει να σημειωθεί πως για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ορέστης Καρνέζης βρέθηκε στον πάγκο της Γρανάδα...