Με σβηστές μηχανές η ΤΣΣΚΑ, 70-61 την Ζαλγκίρις

Παρά το ότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Ζαλγκίρις με 70-61 στην Μόσχα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Γουίμς (13 π.) και Κριάπα (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μεσίνα, ενώ για το συγκρότημα του Πλάθα προσπάθησαν οι Καουκένας (16 π.) και Λαφαγιέτ (11 π.). Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, στα 18 λεπτά που αγωνίστηκε, σημείωσε δύο πόντους και μοίρασε έξι ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία της αναμέτρησης και στο 5' προηγήθηκε με 10-6. Παρά τις προσπάθειες της Ζαλγκίρις, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-12).
Στην δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την απόδοσή της, επέβαλλε τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 18-14, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 (35-26).
Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Λαφαγιέτ, έκαναν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-13 και ισοφάρισαν σε 48-48 (30').
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 32', αλλά σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ... ξύπνησε και ξέφυγε με 10 (65-55), στο 36'.
Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Πλάθα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος και έφτασαν στη τελική επικράτηση με 70-61.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 18-14, 13-22, 22-13.