Νίκες για Σερβία, Γαλλία και Τσεχία

Την τρίτη τους νίκη στο Eurobasket πανηγύρισαν Σερβία και Γαλλία, που εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, ζωντανή έμεινε και η Τσεχία, που σημείωσε τη δεύτερη
Ουκρανία-Γαλλία 71-77
Η Γαλλία επικράτησε της Ουκρανίας με 77-71, σημείωσε την τρίτη της νίκη και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στη β' φάση.
Από την πλευρά τους οι Ουκρανοί... φρέναραν απότομα από την παρέα του Τόνι Πάρκερ, ο οποίος έβαλε τέλος στο αήττητο της ομάδας του Φρατέλο.
Ο Τόνι Πάρκερ είναι ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης αυτής της ομάδας. Ο παίκτης των Σπερς σημείωσε 28 πόντους, έχοντας 4/5βολές, 9/13δίποντα και 2/5τρίποντα. Επίσης, είχε 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Η Ουκρανία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει την Γαλλία, κλείνοντας το α' δεκάλεπτο προηγούμενη με 16-14. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 36-35, ύστερα από σουτ δύο πόντων του Νικολά Μπατούμ.
Στην τρίτη περίοδο, οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση απέναντι στους Ουκρανούς, πηγαίνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 51-51. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Τόνι Πάρκερ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 77-71.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-35, 51-51, 71-77.
Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζοβνόφ 3(1), Τζέτερ 20(4), Μίσουλα 9(3), Γκλαντίρ 9(1), Λούποβιτς 9(2), Νατιζάνκο 6, Ζαμπριτσένκο 5(1), Κορνιγένκο 4, Ζάιτσεφ 3(1), Κραβτσόφ 3.
Γαλλία (Κολέ): Λοβερνιέ 1, Μπατούμ 8, Ντιό, Πετρό 2, Πάρκερ 28(2), Ερτέλ 2, Πιετρούς 3, Ντε Κολό 3(1), Ντιαό 15(1), Αζινσά 5, Ζελαμπάλ 10(2).
Σερβία - Λετονία 80-71
Την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια σημείωσε η Σερβία, η οποία νίκησε τη Λετονία με 80-71. Ο Νέναντ Κρστιτς τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους σε 34 λεπτά χρόνου συμμετοχής. Ο Σέρβος είχε 9/12 βολές, 8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε χωρίς δυσκολίες για τους Σέρβους με +13 (28-15). Παρόλα αυτά, οι Λετονοί αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά τους από την Σερβία. Ο Κρστιτς ήταν ασταμάτητος και ο παίκτης που έκανε το 38-28, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού παρά τις προσπάθειες των Λετονών να μειώσουν και να πλησιάσουν. Το 30' βρήκε τη Σερβία στο 58-53 για να φτάσει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες με 80-71, σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.
Τα δεκάλεπτα: 28-15, 38-28, 58-53, 80-71.
Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 9(1), Κρστιτς 4, Μίτσιτς, Μπογκντάνοβιτς 9(3), Μπιέλιτσα 11, Μάρκοτα 9(1), Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς, Ν. Κρστιτς 25, Άντουσιτς, Κάτιτς 11, Στίματς.
Λετονία (Μπάγκατσκις): Μέγιερς 10, Μέγιερις 5(1), Φρεϊμάνις, Μπλουμς 12(3), Μπέρζινς, Μπέρτανς 14(1), Κούκσιτς 1, Σκέλε 2, Γιανιτσένοκς 18(3), Στρέλνιεκς, Κ. Μπέρζινς 9, Σελάκοβς.
Τσεχία-Γεωργία 95-79
Την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση πέτυχε η Τσεχία που επικράτησε με 95-79 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην β' φάση του Ευρωμπάσκετ.
Οι Τσέχοι δεν αντιμετώπισαν σε κανένα σημείο του αγώνα πρόβλημα και πήραν από την αρχή το προβάδισμα δείχνοντας τις διαθέσεις τους να ελέγξουν το ρυθμό.
Σπουδαία εμφάνιση και νταμπλ νταμπλ από τον Γιαν Βέσελι. Ο Τσέχος τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ κι έδωσε 1 ασίστ σε λιγότερο από 27 λεπτά συμμετοχής.
Τα δεκάλεπτα: 26-15, 54-35, 75-54, 95-79