Νίκη - ανατροπή για Λίβερπουλ

Νίκη - ανατροπή πέτυχε η Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς επικράτησε με 2-1 της Αστον Βίλα.
Οι Χωριάτες μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 30` με γκολ του Μπενέκε, αλλά στη συνέχεια η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο.
Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι να βγει στο ημίχρονο, αλλά οι Reds ισοφάρισαν με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με γκολ που σημείωσε ο Χέντερσον στο 47`.
Το γκολ της ανατροπής ήρθε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζέραρντ, στο 60ο λεπτό, το οποίο και έδωσε τη νίκη στους Reds.
Με 48 βαθμούς, η Λίβερπουλ δείχνει να κρατάει την 7η θέση, ενώ κυνηγάει στην 6η την Εβερτον.
Οσο για την Αστον Βίλα, παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη με 30 βαθμούς.
Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30/3
Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (27' αυτ. Μπραμπλ)
Άρσεναλ - Ρέντινγκ 4-1 (11' Ζερβινιό, 48' Καθόρλα, 67' Ζιρού, 77' πέν. Αρτέτα / 68' Ρόμπσον-Κάνου)
Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 4-0 (41' Τέβες, 45' Νταβίντ Σίλβα, 56' Κομπανί, 70' αυτ. Περτς)
Σαουθάμπτον - Τσέλσι 2-1 (23' Τζέι Ροντρίγκεθ, 35' Λάμπερτ / 33' Τέρι)
Σουόνσι - Τότεναμ 1-2 (71' Μίτσου / 8' Βερτόνχεν, 21' Μπέιλ)
Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 3-1 (16' και 80' Άντι Κάρολ, 28' Ο'Νιλ / 87' πέν. Ντόρανς)
Γουίγκαν - Νόριτς 1-0 (81' Αρουνά Κονέ)
Έβερτον - Στόουκ 1-0 (28' Μιραλάς)