Νίκη για Ολυμπιακό και 1-1 οι τελικοί

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό του Ρέντη και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών, η οποία μεταφέρεται στο Βραχάτι (Παρασκευή 19/4 και Σάββατο 20/4).Βελτιωμένοι σε σχέση με το ματς της Δευτέρας (15/4) παρουσιάστηκαν οι ερυθρόλευκοι και πήραν εύκολα τα πρώτα δύο σετ. Στο πρώτο, πήρε από νωρίς διαφορά (13-8), την οποία αύξησε σε 20-14 και 22-15 με τον 5ο συνολικά άσο από τον Κοκκινάκη. Ο Παμβοχαϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έφτασε στην κατάκτηση του σετ (25-19).

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι τους 15 πόντους, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα επιμέρους σκορ 4-1 και να ξεφεύγει 19-16. Ο Χριστοφιδέλης πήρε τη σκυτάλη από τον καταπληκτικό Κοκκινάκη και με δύο πόντους έστειλε τον Ολυμπιακό στο 24-18, σε ένα σετ το οποίο τελείωσε 25-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε στο παιχνίδι στο 3ο σετ και προηγήθηκε 9-13, με δύο συνεχόμενα μπλοκ, αλλά ο Ολυμπιακός έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα (13-13) και πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Με τον Καλντέιρα να δυσκολεύει το σερβίς, οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο πόντων (18-20), αλλά οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Σμαραγδή ισοφάρισαν 22-22 και προσπέρασαν χάρη σε επίθεση άουτ του Πανταλέοντα.

Ακολούθησαν 6 χαμένα σερβίς από τις δύο ομάδες και το σκορ έφτασε στο 27-27! Ενα καρφί του Γιορντάνοφ και μια εκπληκτική άμυνα του Μαντέκα, έκαναν το 29-29. Μετά από 7 match - ball, ο Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ και το παιχνίδι (31-29).