Νίκη στη 2η παράταση για Φινλανδία, 86-83 τη Ρωσία

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στον όμιλο της Εθνικής μας έμεινε η Φινλανδία, που μετά από δύο παρατάσεις κέρδισε με 86-83 τη Ρωσία
Συνέχεια στην απογοητευτική της παρουσία στο Eurobasket έδωσε η Ρωσία, που γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.
Η ομάδα του Καράσεφ είχε τη νίκη στα χέρια της όταν στην κανονική διάρκεια του αγώνα κέρδισε με δύο πόντους και ενώ απέμεναν τέσσερα δευτερόλεπτα. Για κάποιο λόγο ωστόσο οι ρώσοι επέλεξαν να κάνουν φάουλ και να στείλουν τους φιλανδούς στις βολές.
Ο Μότολα ευστόχησε και έστειλε το ματς στην παράταση (67-67). Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν εκ νέου ισόπαλες (75-75) και το ματς κρίθηκε στην δεύτερη παράταση.
Εκεί οι φιλανδοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν τελικά στην τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας με 86-83.

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-30, 41-46, 67-67, 75-75, 86-83.
Φινλανδία (Ντέτμαν): Μούρινεν 7, Χαφ 20, Λι 9, Σάλιν 12, Κότι 12, Κόπονεν 11, Μότολα 12, Ράνικο 3, Κοϊβίστο, Χάανπε.
Ρωσία (Καράσεφ): Σοκόλοφ 4, Φριτζόν 16, Βορόνοφ 6, Σβεντ 25, Αντόνοφ 10, Μόνια 9, Σαβρασένκο 5, Πονκρασόφ 7, Βάλιεφ, Χβοστόφ.