Νίκη - χρυσάφι για Κολοσσό, 77-67 το Περιστέρι

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Κολοσσός, που επικράτησε με 77-67 του Περιστερίου στο Βενετόκλειο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να βρίσκονται σε δύσκολη βαθμολογική θέση.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φραγκιά ο Χάτεν, που σταμάτησε στους 25 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Νάτζφεϊ (18 π.) και Καλαμπόκη (12 π.).
Από το συγκρότημα του Τζίμη Κουστένη διακρίθηκαν οι Πάρκερ (15 π.), Μάντζαρης (14 π.), Μίτσελ (10 π.) και Γαλιώτος (10 π.).

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-17.
To Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερι 6-0 πήρε προβάδισμα με 19-23 στο 13'. Ωστόσο, ο Κολοσσός, με όπλο τα ριμπάουντ και την καλή άμυνα, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +1 (37-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φραγκιά βελτίωσε κι άλλο την άμυνα της, επέβαλε τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 18-9, πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (55-45).
Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Κουστένη για την ανατροπή, ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 77-67.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 18-19, 18-9, 22-22.