Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξίφους μονομαχίας

Στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε με τα αγωνίσματα του ξίφους μονομαχίας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας. Συνολικά συμμετείχαν 190 αθλητές, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ.
Στην κατηγορία των ανδρών ο Βασίλης Φλώρος του ΓΣ Καρδιανής (παλιός πρωταθλητής του μοντέρνου πεντάθλου) αναδείχθηκε πανελληνιονίκης, νικώντας στον τελικό τον  Αλέξανδρου Κοντογιάννη (ΟΞΙΦ) με 15-10.
Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Γιώργος Αμπάλωβ (Βικτώρια) και Αγαπητός Παπαδημητρίου (Πανελλήνιος).

Στις γυναίκες πρώτη αναδείχθηκε η Ελένη Πασχαλίδου του Μ. Αλέξανδρου Θεσσαλονίκης που επικράτησε της Δέσποινας Γεωργιάδου του Πανελληνίου με 15-14. Η Πασχαλίδου διατήρησε τον τίτλο της που είχε από την χρονιά 2011/2012.
Τρίτες ήρθαν η Μαρία Αϊβάζογλου (Οδυσσέας Χαλανδρίου) και η Μαρία Σούλη (Μ. Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης).

Στο ομαδικό των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Πανελλήνιος, με δεύτερο τον ΟΞΙΦ και τρίτο τον Αθηναϊκό. Στις γυναίκες τις δύο πρώτες θέσεις κατέκτησαν και εδώ ο Πανελλήνιος και ο ΟΞΙΦ, ενώ στην τρίτη θέση ήρθε ο Μ.Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης.