Πέρασαν Μάσα και Ναδάλ

Στον 3ο γύρο του Roland Garros προκρίθηκαν Μαρία Σαράποβα και Ραφαέλ Ναδάλ.Η Μαρία Σαράποβα ολοκλήρωσε με επιτυχία το παιχνίδι της κόντρα στην Ευγενί Μπουσάρ, το οποίο είχε διακοπεί το απόγευμα της Πέμπτης (30/05), λόγω της βροχής. Η ρωσίδα περσινή νικήτρια του τουρνουά προηγούνταν με 6-2, 4-2, όταν οι άσχημες καιρικές συνθήκες ανάγκασαν τις δύο τενίστριες να επιστρέψουν στα αποδυτήρια. Ομως, η Μάσα ήξερε τον δρόμο προς τη νίκη και μέσα σε λίγη ώρα επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της 19χρονης αντιπάλου της. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Ζι Ζενγκ που νίκησε με 6-3, 6-1 τη Μέλανι Ουντάν.
Η Μαριόν Μπαρτολί επικράτησε δύσκολα της Μαριάνα Ντούκε με 2-0 σετ (7-6, 7-5), ενώ η Μαρία Κιριλένκο νίκησε με 6-3, 6-1 τη 17χρονη Ασλει Μπάρτι από την Αυστραλία, ολοκληρώνοντας και αυτή τον αγώνα που είχε διακοπεί την Πέμπτη (30/05) λόγω της βροχής.
Ενα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για τον Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον Μάρτιν Κλιζάν για τον 2ο γύρο του γαλλικού όπεν στο εξ'αναβολής παιχνίδι της Πέμπτης (30/05). Ο ισπανός τενίστας δεν μπόρεσε να πιάσει την απόδοση που θα ήθελε και όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας έχασε ακόμη ένα σετ.  Ο Ράφα επικράτησε τελικά με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 6-3, 6-3) του σλοβάκου Κλιζάν και στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Φάμπιο Φονίνι, ο οποίος είχε νικήσει τον Λούκας Ροσόλ.
Ο Ναδάλ μετά το παιχνίδι τόνισε: "Είναι ευχαρίστησή μου να παίζω στο Suzanne Lenglen. Ηταν δύσκολος αντίπαλος. Έπαιξε πολύ καλά, επιθετικά και είμαι χαρούμενος που πέρασα. Έπαιξε σε υψηλό επίπεδο. Εγώ ξεκίνησα αμυντικά και ανέβασα την επιθετικότητά μου στη συνέχεια. Έχω ένα ακόμη δύσκολο ματς αύριο. Ελπίζω να επιστρέψει ο ήλιος και πιο θερμές συνθήκες".