Πήρε το θρίλερ και ισοφάρισε σε 1-1 ο ΑΓΟΡ, 74-73 τον Πανιώνιο

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο ΑΓΟΡ επικράτησε με 74-73 του Πανιωνίου στο κλειστό Μ. Μερκούρη και ισοφάρισε την σειρά για τις θέσεις 3-4 σε 1-1. Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στις 12/6 στη Νέα Σμύρνη.Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Γιαπλέ (Αγγελόπουλος, Κόμματος, Πέτγουεϊ, Προύιτ και Χορν).

Από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου διακρίθηκαν οι Παππάς (16 π.), Πέιν (13 π.), Μπόγρης (12 π.) και Μπατής (10 π.).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, επιβάλλοντας το ρυθμό του από την αρχή. Οι κυανέρυθροι είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (36-28), 3' πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτη στην επίθεση τον Μπόγρη, κράτησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (40-34).

Το σκηνικό του αγώνα στο δεύτερο μέρος άλλαξε. Ο ΑΓΟΡ βελτίωσε αισθητά την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και ισορρόπησε το ματς.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 69-69 στο 38', με τον Πανιώνιο να ξεφεύγει με τέσσερις (73-69) στο 39', με τους Μπατή και Πέιν.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιαπλέ ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό και με τους Κόμματο και Ντούβνιακ, έκανε σερί 5-0, επικράτησε με το τελικό 74-73 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 15-18, 18-14, 22-19.