Παμβοχαϊκός για πρωτάθλημα!

Μεγάλη νίκη, που τον καθιστά φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, πέτυχε ο Παμβοχαϊκός στο Ρέντη επί του Ολυμπιακού, επικρατώντας 3-0 σετ και κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών (στις 3 νίκες o πρωταθλητής).Οι φιλοξενούμενοι έκαναν περίπατο στο πρώτο σετ, με κορυφαίο τον Γιοβάνοβιτς. Προηγήθηκαν 14-20, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-20, αλλά 3 μπλοκ (!) και δύο άσοι, χάρισαν το σετ στην ομάδα του Βραχατίου (17-25).

Ιδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει προβληματική υποδοχή και κυνηγάει το σκορ. Οι παίκτες του Παμβοχαϊκού, με κορυφαίο τον Μαντέκα, έφτασαν στο 9-14, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν 14-17, αλλά και πάλι τους φιλοξενούμενους να... πατούν γκάζι. Με τον Γιοβάνοβιτς να έχει 8/12 επιθέσεις και το μπλοκ να δουλεύει... ρολόι, έκαναν το 16-21 και το 19-23, φτάνοντας στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ (20-25).

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο (5-5), με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά στο σκορ (8-7) για πρώτη φορά μετά το 3-2 στο πρώτο σετ!!! Ο Παμβοχαϊκός, όμως, απάντησε με 0-4 σερί και ξανάγινε το αφεντικό του αγώνα (8-11).

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη αντέδρασε και μετέτρεψε το σε βάρος της 12-15 σε 17-16, αλλά και πάλι με όπλο το μπλοκ (16 συνολικά!) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι του 20 πόντους (19-20). Το σετ είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Ολυμπιακό να βγάζει εκπληκτικές άμυνες και να προηγείται 23-22, αλλά τον Παμβοχαϊκό να φτάνει σε match - ball (23-24).

Και πάλι μπροστά ο Ολυμπιακός, με τον Γιορντάνοφ να παίζει μόνος του (25-24) και πάλι μπροστά ο Παμβοχαϊκός (25-26), με τον Καλντέιρα να χάνει την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι (26-26). Τελικά με μια επίθεση και ένα λάθος του Ολυμπιακού, ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ (26-28) και βρίσκεται δύο νίκες από τη μεγαλύτερη στιγμή στην ιστορία του.