Πανιώνιος: Νίκη με ανατροπή επί του ΑΓΟΡ (68-63)

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 68-63 του διοργανωτή ΑΓΟΡ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά Πέτρος Οικονομάκης που διεξάγεται στο Ρέθυμνο.ΜακΚόλουμ (15 π.) και Μίλμπουρν (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ενώ από το συγκρότημα του Γιαπλέ διακρίθηκαν οι Αγγελόπουλος (16 π.), Χαρτ (8 π.) και Γκάμπριελ (8 π.).

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να είναι ισόπαλες 15-15, στο 10'.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΓΟΡ επέβαλλε τον ρυθμό του και κατάφερε να ξεφύγει με 12 (32-20), στο 19'. Ωστόσο, οι κυανέρυθροι αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -4 (28-32).

Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-12, πήγε στην τέταρτη περίοδο με +3 (47-44).

Το συγκρότημα του Γιαπλέ αντέδρασε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 14-6, πήρε εκ νέου το προβάδισμα με +5 (58-53).

Σε εκείνο το σημείο, οι κυανέρυθροι... ξύπνησαν, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και πέρασαν μπροστά με 60-58. Ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα του μέχρι και το τέλος του αγώνα και πανηγύρισε την νίκη με το τελικό 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 17-13, 12-19, 19-21.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλινικίδης, Κουμπούρας 6,Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1/8 δίπ., 8ρ.), Γκάμπριελ 8 (7ρ.).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11 (1),Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Σίμτσακ 7 (12ρ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος 11.