Πρώτη ήττα για την Ελλάδα, 72-81 από την Ιταλία

Την πρώτη της ήττα, μετά από τρεις νίκες, γνώρισε στο Eurobasket της Σλοβενίας η Ελλάδα, που ηττήθηκε με 72-81 από την Ιταλία, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Ζήσης, Μπουρούσης, Περπέρογλου και Παπανικολάου οι καλύτεροι για την ομάδα του Τρινκιέρι, η οποία έκανε πολλά λάθη, δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Μπελινέλι, Ντατόμε και Τζεντίλε και στο τέλος πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Με τους Ντατόμε και Τσιντσιαρίνι, η Ιταλία έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε με τρεις (14-11) στο 6', αλλά με τους Μαυροκεφαλίδη και Περπέρογλου, η Ελλάδα απάντησε με επιμέρους σκορ 5-2 και ισοφάρισε σε 16-16 στο 10'.

Η ομάδα του Τρινκιέρι ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη στην επίθεση, η γαλανόλευκη έκανε επιμέρους σκορ 9-4 και ξέφυγε με πέντε (25-20), στο 13'.

Σε εκείνο το σημείο, η Ελλάδα... κόλλησε στην πίεση των ιταλών, οι οποίοι με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τζεντίλε, απάντησαν με ένα δικό τους 5-0, ισοφαρίζοντας σε 25-25 (14').

Η Εθνική μας ομάδα κράτησε την ψυχραιμία της, αντέδρασε βελτιώνοντας την αμυντική της λειτουργία και με πόντους των Μπουρούση και Ζήση, ξέφυγε εκ νέου με έξι (33-27), στο 17'.

Με τρίποντο του Παπανικολάου στα 15'' για το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, η Ελλάδα βρέθηκε στο +5 (38-33), αλλά ο Μπελινέλι απάντησε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, στέλνοντας την Ιταλία στα αποδυτήρια με -2 (36-38).

Οι Μπουρούσης και Παπανικολάου κρατούσαν την Εθνική μας ομάδα μπροστά στο σκορ (45-42, 22'), ωστόσο η συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου ήταν κακή για την Ελλάδα.

Η ομάδα του Τρινκιέρι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα της Ιταλίας, ενώ παράλληλα δεν μπορούσε να σταματήσει τους Ντατόμε και Μπελινέλι.

Με όπλο την ευστοχία από τα 6,75μ., το συγκρότημα του Πιανιτζιάνι έκανε επιμέρους σκορ 19-6 και ξέφυγε με 10 (61-51), στο 28'.

Με τρίποντο του Περπέρογλου και δύσκολο καλάθι του Φώτση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε επιμέρους σκορ 5-2 στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με -7 (56-63).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 22-20, 18-27, 16-18.