Σεφτές για Κιέβο, ισοπαλία στην Σαρδηνία

Την πρώτη της νίκη στην Serie A, μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, πέτυχε η Κιέβο που επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στην Βερόνα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής. Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, Κάλιαρι και Σαμπντόρια έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στην Σαρδηνία.Στην Βερόνα, η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ουντινέζε, αφού μόλις στο 1' άνοιξε το σκορ, με τέρμα του Μαϊκοσουέλ.

Παρά το σοκ του γρήγορου 0-1, η Κιέβο βρήκε τα πατήματα της στην συνέχεια και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Αρχικά, στο 13' ο Πελισιέρ έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους, ενώ στο 40' ο Ριγκόνι έδωσε το προβάδισμα στην Κιέβο με 2-1.

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, η Κιέβο κράτησε το υπέρ της 2-1 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε στην Σαρδηνία, Κάλιαρι και Σαμπντόρια έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26', με τον Εκνταλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 89', με τον Γκαμπιαντίνι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κάλιαρι πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Κόντι, αλλά η Σαμπντόρια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Ο Ντε Σιλβέστρι σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Σάββατο (21/9)
Κάλιαρι - Σαμπντόρια 2-2 (26' Εκνταλ, 90'+1' Κόντι - 89' Γκαμπιαντίνι, 90'+3' Ντε Σιλβέστρι)
Κιέβο Βερόνα - Ουντινέζε 2-1 (13' Πελισιέρ, 40' Ριγκόνι - 1' Μαϊκοσουέλ)
21:45 Τζένοα - Λιβόρνο