Σπουδαία νίκη του Πανιωνίου, 63-56 τον Παναθηναϊκό

Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη ήττα του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 63-56 στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.Γιάνκοβιτς (17 π.) και Μπούκερ (12 π.) το δίδυμο... φωτιά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ενώ από το συγκρότημα του Πεδουλάκη διακρίθηκαν οι Ματσιούλις (15 π.), Λάσμε (13 π.) και Μπράμος (12 π.)
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν στο 6' να προηγηθούν με 11-0. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και με σερί 5-0, μείωσαν σε 5-11 στο 9'. Ωστόσο, οι πράσινοι, με τρίποντο του Ξανθόπουλου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (17-7).
Με τους Μπράμο, Ούκιτς και Λάσμε, ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά του στο +15 (24-9), στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά σε εκείνο το σημείο οι κυανέρυθροι αντέδρασαν και με τους Γιάνκοβιτς, Μπούκερ και Κις, έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσαν στους επτά (19-26, 19').
Με καλάθι του Ούκιτς στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Πεδουλάκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (28-19).
Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Με τους Μίλμπουρν, Παππά, Μούκερ και Γιάνκοβιτς, το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 18-8 και πήρε το προβάδισμα με 37-36 στο 28'!
Με πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις, οι πράσινοι απάντησαν με ένα δικό τους 7-2 στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου και πήγαν στην τέταρτη περίοδο με +4 (43-39, 30').
Οι κυανέρυθροι συνέχισαν την καλή τους απόδοση σε άμυνα και επίθεση και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Πέιν, Μίλμπουρν, Μπατή και Παππά, έκαναν επιμέρους σκορ 12-5 και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (51-48), στο 35'.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-52, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γιάνκοβιτς και Αθηναίου, ο Πανιώνιος ξέφυγε με οκτώ (58-50), στο 38'. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο τρίπιοντα των Μπράμου και Ματσιούλις και μείωσε στους τρεις (56-59) στο 39'.
Ο Διαμαντίδης αποδείχθηκε μοιραίος για τους πράσινους στο τέλος, αφού υπέπεσε σε λάθη, ενώ δέχθηκε και τεχνική ποινή, με τον Γιάνκοβιτς να είναι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και να διαμορφώνει το τελικό 63-56 για τον Πανιώνιο.
Τα δεκάλεπτα: 7-17, 12-11, 20-15, 24-13.