Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας, 3-2 την Λαμία

Ο Φοίνικας Σύρου, παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ, χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Οι συριανοί απώλεσαν έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να μπουν στην 4άδα και πλέον για να ανατρέψουν την κατάσταση χρειάζονται "καθαρή" νίκη με τον Παμβοχαϊκό την τελευταία αγωνιστική στο Βραχάτι και να χάσει ο ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό ακόμα και με 3-2 στο "Παλατάκι".
Αν χάσει ο ΠΑΟΚ με 3-0 ή 3-1 από τον Ολυμπιακό ο Φοίνικας θα χρειάζεται ακόμα και νίκη με 3-2 σετ. Να σημειωθεί πως σε περίπτωση ισοβαθμίας του Φοίνικα με τον ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος έχει πλεονέκτημα.
Η Λαμία κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό για να μπει στην 8άδα και την τελευταία αγωνιστική ελπίζει να βελτιώσει κι άλλο τη θέση της καθώς υποδέχεται στην έδρα της τον Μίλωνα, ενώ γίνεται η ομάδα με τα περισσότερα χαμένα τάι μπρέικ (6 συνολικά).
Με βάση την εξέλιξη του αγώνα ο Φοίνικας δεν αξιοποίησε πολλά σημαντικά πλεονεκτήματα που είχε στο σκορ.

Προηγήθηκε 2-0 σετ, ενώ είχε προβάδισμα στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, ενώ στο πέμπτο σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με την είσοδο του Αρβανίτη που με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή της Λαμίας.

Στα δύο πρώτα σετ ο Φοίνικας είχε τον έλεγχο στο σκορ. Στο τρίτο σετ το 4-7 για τη Λαμία έγινε 10-7 για τον Φοίνικα με σερί 6-0 χάρις το σερβίς του Κουρνέτα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το προβάδισμα με 18-13 και όλα έδειχναν ότι θα πάρουν εύκολα το τρίποντο αφού συντήρησαν το +5 μέχρι το 20-15. Από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω.
Ο Λάππας σέρβιρε στο φιλέ και ακολούθησαν δύο μπλοκ της Λαμίας για το 20-18. Στο 22-19 πήγε στο σερβίς ο Φιλίπας που έκανε την πρώτη ανατροπή για τη Λαμία καθώς ο Φιλίπας καθάριζε όλες τις κόντρα επιθέσεις.
Η Λαμία με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 23-22, ο Ντορνέλας ισοφάρισε 23-23 και ο Χάντ και πάλι προβάδισμα με 24-23. Ο Ντορνέλας ισοφάρισε 24-24 Ο Κόμελ έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Λαμία για το 25-24. Ο Κοβάσεβιτς ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε με άσσο του Κόμελ και άουτ του Ντορνέλας.
Αλλά και στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας... αυτοκτόνησε. Στο 14-12 με σερί 5-0 από τα σερβίς του Λάππα και διαδοχικά μπλοκ έκανε το 19-12. Κι όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει...
Η Λαμία με εξαιρετικό τον Σφενδυλάκη και αποτελεσματικό σερβίς κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά οδηγώντας τους παίκτες του Φοίνικα σε διαδοχικά λάθη.
Η Λαμία ισοφάρισε 23-23 με τον Δημητριάδη να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ το σερβίς του Σφενδυλάκη χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και ο Χαντ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 24-23. Φάση καρμπόν και στον επόμενο πόντο με τον Χαντ να εκτελεί το... πέναλτι (25-23).
Στο πέμπτο σετ, η Λαμία προηγήθηκε 7-4 μετά και από άουτ επίθεση του Λάππα αλλά ο Τακουρίδης και οι αλλαγές των Νικηφορίδη, Αρβανίτη έδωσαν ανάσα στον Φοίνικα και προβάδισμα 9-8. Συνέχισε να σερβίρει ο Αρβανίτης και έκανε το 11-8 δίνοντας νικηφόρο προβάδισμα στην ομάδα του.
Τα σετ: 25-22, 25-19, 25-27, 23-25, 15-12.
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (4/9, 2 μπλοκ, 1 άσος), Κουρνέτας 2 (1/4, 1 μπλόκ), Ντορνέλας 25 (21/39, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κοβάσεβιτς 10 (9/20, 1 μπλοκ, 27% υπ.), Τακουρίδης 12 (6/11, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 25 (24/41, 1 μπλόκ, 29% υπ.) / Γκαράς (λ. - 68% υπ., 56% άριστες), Αρβανίτης, Θάνος 1 (1 άσσος), Νικηφορίδης 4 (4/5, 40% υπ.).
ΓΣ Λαμίας (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 9 (4/6, 5 μπλοκ), Κόμελ 10 (9/28, 1 άσσοι, 24% υπ.), Χαντ 23 (21/35, 2 άσσοι, 28% υπ.), Δημητριάδης 1 (1/4), Φίλιπας 21 (20/34, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (6/11, 2 μπλόκ) / Γκούζντα (λ. - 53% υπ. -41% άριστες), Καρβούνης, Καραγάτσος.