Τιμώρησε τη Λεβάντε με πεντάρα η Ρεάλ (vid.)

Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε με 5-1 τη Λεβάντε με 5-1 και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την συμπολίτισσα Ατλέτικο, που έχει όμως ματς λιγότερο
Το λάθος να προηγηθεί στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" έκανε η Λεβάντε και η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο την τιμώρησε στη συνέχεια του αγώνα με πέντε τέρματα.
Με το αποτέλεσμα αυτό, αλλά και με επιπλέον παιχνίδι, οι μερένχες μείωσαν από την Μπαρτσελόνα στους δέκα βαθμούς και αποσπάστηκαν τέσσερις από την Ατλέτικο.
Η Λεβάντε άνοιξε το σκορ στο 31' με τον Μίτσελ, αλλά η Ρεάλ ανέτρεψε το αποτέλεσμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Ο Ιγκουαΐν στο 36' ισοφάρισε και ο Κακά με πέναλτι στο 39' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Στην επανάληψη η Ρεάλ κατέβασε ρυθμούς, αλλά στα τελευταία λεπτά ήταν καταιγιστική. Ο Ρονάλντο στο 84' ανέβασε τον δείκτη του σκορ, στο 3-1 και παρέδωσε την σκυτάλη στον Οζίλ, που με δύο προσωπικά γκολ στο 87' και τις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/4)
Γρανάδα - Μπέτις 1-5 (72' Αράντα / 30' και 32' Ρουμπέν Κάστρο, 34' αυτ. Ίνιγο Λόπεθ, 53' Παμπόν, 85' Άνχελ Λόπεθ)

Σάββατο (6/4)
Σοθιεδάδ - Μάλαγα 4-2 (21' Βέλα, 24' Ντε λα Μπέγια, 30' Γκριεζμάν, 51' Ίνιγο Μαρτίνεθ / 43' Πέδρο Μοράλες, 70' Σάντα Κρους)
Ρεάλ - Λεβάντε 5-1 (36' Ιγκουαΐν, 39' πέν. Κακά, 84' Κρ. Ρονάλντο, 87' και 91' Μεσούτ Εζίλ / 31' Μίτσελ)
Ντεπορτίβο - Σαραγόσα (21:00GR)
Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα (23:00GR)