Το έκανε ντέρμπι, αλλά το πήρε ο Ολυμπιακός

Μετά από ένα ματς... θρίλερ που κρίθηκε στο τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-83 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της Euroleague και έκανε το 3Χ3 στον τρίτο όμιλο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρεθεί και στο +15 (66-51) στο 27'!Ντάνστον (19 π.) και Λοτζέσκι (17 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη (13 π.), Σλούκα (12 π.), Μάντζαρη (12 π.) και Σπανούλη (10 π.).

Από το συγκρότημα του Πέσιτς διακρίθηκαν οι Ντιλέινι (20 π.), Ντζέντοβιτς (13 π.), Τέιλορ (11 π.), Ιντμπίχι (10 π.) και Μπέντσινγκ (9 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τους Σπανούλη, Ντάνστον, ξέφυγαν με 5-0 στο 1'.

Ντάνστον και Περπέρογλου έδωσαν προβάδισμα +6 στον Ολυμπιακό (13-7, 4'), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ντζέντοβιτς, η Μπάγερν έκανε σερί 4-0 και μείωσε στο καλάθι (11-13), στο 5'.

Αμφίρροπη ήταν η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (17-18) στο 7', αλλά τους ερυθρόλευκους να διατηρούν το προβάδισμα τους και να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο με +5 (25-20).

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Μπαρτζώκα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Λοτζέσκι και Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 6-2 και ανέβασε την διαφορά του σε διψήφιο αριθμό (32-22, 13') για πρώτη φορά στον αγώνα.

Οι Σλούκας και Πρίντεζης είχαν τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Τέιλορ, Ιντμπίχι και Ντιλέινι, με την ελληνική ομάδα να διατηρεί το +10 (38-28) μέχρι το 17'.

Σε εκείνο το σημείο, το συγκρότημα του Πέσιτς έτρεξε ένα σερί 6-0, με τους Τέιλορ και Μπράιαντ και μείωσε στους τέσσερις (34-38), στο 18'.

Σπανούλης, Πρίντεζης και Λοτζέσκι κρατούσαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (44-39, 19'), ενώ με τρίποντο του Μάντζαρη στην λήξη του δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (47-39).

Με τους Μπέντσινγκ και Τέιλορ, η γερμανική ομάδα ξεκίνησε με ένα 5-0 το τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους τρεις (44-47), στο 22'.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση στην άμυνα και με πόντους των Λοτζέσκι, Πρίντεζη, Ντάνστον και Σλούκα, έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και ξέφυγε εκ νέου με +10 (56-46), στο 24'.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βελτίωσε κι άλλο την απόδοση της στην άμυνα, διεύρυνε το επιμέρους σκορ στο 19-7 και πήρε... αέρα 15 πόντων (66-51) στο 27'.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μπαρτζώκα... κόλλησε, έχασε την αυτοσυγκέντρωση της σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στους γερμανούς να τρέξουν σερί 15-0 και να ισοφαρίσουν σε 66-66, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Το... βραχυκύκλωμα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των ερυθρόλευκων και με πρωταγωνιστή τον Ντζέντοβιτς στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με +5 (76-71), στο 35'.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα... ξύπνησε, έσφιξε την άμυνα της και με τους Ντάνστον, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Μάντζαρη, έκανε σερί 12-0 και ξέφυγε με +7 (83-76), στο 39'.

Το συγκρότημα του Πέσιτς δεν τα παράτησε και με τους Σαφάρτζικ και Ντιλέινι, απάντησε με σερί 6-0, μειώνοντας στον πόντο (82-83), στα 24'' για το τέλος!

Με 1/2 βολές, ο Λοτζέσκι έκανε το 84-82 για τον Ολυμπιακό, ενώ με 1/2 βολές του Σαφάρτζικ, η Μπάγερν μείωσε σε 83-84, με 14'' για την λήξη.

Με δύο βολές του Σλούκα, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με +3 (86-83), ο Ντιλέινι αστόχησε σε τρίποντο στην συνέχεια και ο Πρίντεζης, με δύο βολές, σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού, με το τελικό 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 22-19, 19-27, 22-17.