Το γύρισε και προκρίθηκε η Τσέλσι, στους "8" Λάτσιο, Μπορντό, Φενέρ & Νιούκαστλ

H Τσέλσι ανέτρεψε το 0-1 της Ρουμανίας, κερδίζοντας με 3-1 την Στεάουα στο Λονδίνο και πήρε την πρόκριση για τους "8" του Europa League. Διπλασίασαν τις νίκες τους Λάτσιο, Μπορντό, η Φενέρ αν και με ισοπαλία προκρίθηκε, ενώ η Νιούκαστλ πήρε το εισιτήριο στο 93' με γκολ του Παπίς Σισέ.Για την Τσέλσι άνοιξε το σκορ ο Μάτα στο 34ο λεπτό, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως η Στεάουα με τη λήξη του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσια (1-1) με τον Κίρικες.

Ο Τζον Τέρι στο 58' έκανε το 2-1 για τους Λονδρέζους, αλλά αυτό το γκολ δεν αρκούσε, αφού οι "μπλε" ήθελαν ακόμη ένα για να προκριθούν. Τελικά, η πίεση απέφερε καρπούς στο 71ο λεπτό με σκόρερ τον Φερνάντο Τόρες, o οποίος είχε πέναλτι στο δοκάρι στο 90ό λεπτό.

Στην Γαλλία η Μπενφίκα διπλασίασε τις νίκες της επί της Μπορντό (2-3) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Ο Ζαρντέλ στο 30' άνοιξε το σκορ για τους Αετούς, ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε προσωρινά στο 74', με τον Οσκαρ Καρντόσο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Πορτογαλους στο αμέσως επόμενο λεπτό... Ο Ζαρντέλ με... αυτογκόλ στο 90' έκανε το 2-2, αλλά κα πάλι ο Οσκαρ Καρντόσο στο 91' σκόραρε για την Μπενφίκα κάνοντας το 2-3.

Στη Ρώμη η Λάτσιο νίκησε 3-1 την Στουτγάρδη με δύο τέρματα του Λίμπορ Κόζατς στο ξεκίνημα (6', 8'), με τον Χάιναλ απλώς να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους Γερμανούς. Στο 88' ο Κόζατς σημείωσε χατ-τρικ για τους Λατσιάλι.

Στην Τουρκία ο Σαλίχ Ουκάν στο 44' άνοιξε το σκορ για τη Φενέρ, για να έρθει ο Βλαντιμιρ Νταρίντα στο 61' να ισοφαρίσει σε 1-1 για την Βικτόρια Πλζεν, αλλά οι Τούρκοι είχαν πάρει την πρόκριση από το πρώτο ματς.

Θρίλερ στην Αγγλία, με τη Νιούκαστλ να παίρνει την πρόκριση επί της Ανζί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με γκολ του Παπίς Σισέ κι ενώ οι Ρώσοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 55', λόγω αποβολής του Γκονζάλες.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Πέμπτης:
Ζενίτ - ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1-0 (30' Βιτσέλ)
ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ - Λεβάντε 2-0 (παρ.) (100' Ροντόν, 112' Ντιαντιούν)
ΙΝΤΕΡ - Τότεναμ 4-1 (παρ.) (20' Κασάνο, 52' Παλάσιο, 75' αυτ. Γκαλάς, 110' Ρίκι Άλβαρες / 96' Αντεμπαγιόρ)
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - Ανζί 1-0 (94' Παπίς Σισέ)
ΛΑΤΣΙΟ - Στουτγκάρδη 3-1 (6', 8' και 87' Κόζακ / 62' Χάιναλ)
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - Βικτόρια Πλζεν 1-1 (44' Σαλίχ Ουτσάν / 61' Νταρίντα)
ΤΣΕΛΣΙ - Στεάουα Βουκουρεστίου 3-1 (34' Μάτα, 58' Τέρι, 71' Τόρες / 45'+1 Κίρικες)
Μπορντό - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 2-3 (74' Ντιαμπατέ, 91' αυτ. Ζαρντέλ / 30' Ζαρντέλ, 75' και 92' Όσκαρ Καρντόσο)