2-0 με περίπατο ο Παναθηναϊκός, 81-55 τον Πανιώνιο

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον Πανιώνιο, επικρατώντας εύκολα με 81-55 στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 και θέλει άλλη μία νίκη, για να εξασφαλίσει την πρόκριση του στους τελικούς. Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στις 3/6 στη Νέα Σμύρνη.Μπράμος (15 π.) και Λάσμε (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πεδουλάκη, ενώ από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου διακρίθηκαν οι Γιάνκοβιτς (10 π.) και Μίλμπουρν (10 π.).

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και με τους Μίλμπουρν, Αθηναίου, Παππά και Γιάνκοβιτς, προηγήθηκε με 10-5, αλλά με τους Ματσιούλις και Σχορτσανίτη ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 και ισοφάρισε σε 10-10, στο 5'.

Στην συνέχεια του δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους πράσινους να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο με το μικρότερο προβάδισμα (17-16).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με τους Μπράμο, Γκιστ και Διαμαντίδη, έκαναν σερί 11-0 και ξέφυγαν με 12 (28-16), στο 12'.

Παρά τις προσπάθειες των Μπατή, Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς, η ομάδα του Πεδουλάκη κράτησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +11 (38-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός, κυριάρχησε στις δύο άκρες του παρκέ και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο.

Με τους Κάρι, Λάσμε, Διαμαντίδη και Μπράμο, οι πράσινοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-3 και αύξησαν την διαφορά τους στους 22 (52-30), στο 23'.

Το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου είχε προβλήματα στην αμυντική λειτουργία, ενώ δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους Μπράμο, Ματσιούλις, Ξανθόπουλο και Σχορτσανίτη, διεύρυνε το επιμέρους σκορ σε 29-12, εκτοξεύοντας παράλληλα την διαφορά του στο +28 (67-39, 29'). Με βολές του Μίλμπουρν, ο Πανιώνιος έκλεισε την περίοδο στο -26 (41-67).

Παρά τις πολλές αλλαγές του Πεδουλάκη σε πρόσωπα και σχήματα, οι κυναέρυθροι δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί εύκολα με το τελικό 81-55 και ναν κάνει το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 21-11, 29-14, 14-14.