3άρα με υπογραφή Οζίλ και κορυφή η Αρσεναλ!

Συνέχεια στο σερί των νικών της έδωσε η Αρσεναλ, που νίκησε 3-1 τη Στόουκ στο Emirates και... έπιασε κορυφή στην Premier ύστερα από πέντε αγωνιστικές! Οι Κανονιέρηδες μετρούν τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.Ο Οζίλ έβαλε τη.. σφραγίδα του, έχοντας συμμετοχή και στα τρία γκολ της ομάδας του!

Το σκόρ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Ράμσεϊ, που πήρε το... ριμπάουντ ύστερα από απόκρουση του Μπέγκοβιτς σε φάουλ του Οζίλ.

Η Στόουκ ισοφάρισε 20 λεπτά αργότερα με σουτ του Κάμερον, ωστόσο η απάντηση της Αρσεναλ ήταν άμεση, καθώς στο 36' ο Μερτεσάκερ με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Οζίλ, έκανε το 2-1.

Τη νίκη των κανονιέρηδων σφράγισε ο Σανιά στο 72' με κεφαλιά, έπειτα από... συστημένη μεταβίβαση του Οζίλ.