9Χ9 με 10 για την Ρόμα, νίκες για Γιούβε, Φιορεντίνα, ήττα για Μίλαν

Την εξαιρετική της πορεία στην Serie A συνέχισε η Ρόμα, που παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 65', επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε στο Φρίουλι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και έκανε το 9Χ9! Εύκολη νίκη για την Γιουβέντους, διπλό με ανατροπή για την Φιορεντίνα, ήττα στις καθυστερήσεις για την Μίλαν στο Ταρντίνι.Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος στο Φρίουλι, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 65', αφού η Ρόμα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μαϊκόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, η Ουντινέζε όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, αλλά στο 82' έμεινε και πίσω στο σκορ, με τον Μπράντλεϊ να κάνει το 1-0 για τους τζιαλορόσι.

Οι Ζέβρες δεν κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας στα λεπτά που απέμεναν, με τους ρωμαίους να επικρατούν με το τελικό 1-0 και να κάνουν το 9Χ9 στο πρωτάθλημα!

Στο Juventus Stadium, η Γιουβέντους δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Τζένοα, παίρνοντας την νίκη με 2-0. Οι μπιανκονέρι άνοιξαν το σκορ στο 23', με πέναλτι του Βιντάλ, ενώ στο 36' ο Τέβεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Κόντε.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13', η Φιορεντίνα έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Κιέβο στην Βερόνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σέζαρ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 45', με τον Κουαδράδο.

Στο 64', ο Κουαδράδο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε το προβάδισμα στους Βιόλα, οι οποίοι το κράτησαν μέχρι το τέλος και πήραν το τρίποντο.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ενιο Ταρντίνι, η Πάρμα πήρε την νίκη στις καθυστερήσεις, επικρατώντας με 3-2 της Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και με γκολ των Παρόλο (11') και Κασάνο (45'+1') πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι ροσονέρι αντέδρασαν και με γκολ των Μάτρι (61') και Σιλβέστρ (63'), έφεραν το ματς στα ίσια σε διάστημα δύο λεπτών!

Ωστόσο, η Πάρμα είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς και με το δεύτερο γκολ του Παρόλο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την νίκη με 3-2.

Την πρώτη της νίκη στην Serie A πέτυχε η Μπολόνια, που επικράτησε στο Ρενάτο Νταλ' Αρα της νεοφώτιστης Λιβόρνο με 1-0. Το... χρυσό γκολ για τους ροσομπλού πέτυχε μόλις στο 3' ο Κρέσπο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:
Σάββατο (26/10)
Σαμπντόρια - Αταλάντα 1-0 (56' Μουστάφι)
Ιντερ - Ελλάς Βερόνα 4-2 (9' Τζόναθαν, 12' Παλάσιο, 38' Καμπιάσο, 56' Ρολάντο - 32' Μαρτίνιο, 71' Ρόμουλο)