Break και προβάδισμα για ΑΓΟΡ, 75-71 τον ΠΑΟΚ

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ο ΑΓΟΡ έκανε break στην Πυλαία, επικρατώντας με 75-71 του ΠΑΟΚ και πήρε το προβάδισμα στην σειρά, για την Α' φάση των πλέι οφ της Α1. Μοιραίος για τον Δικέφαλο του Βορρά ο Τσαϊρέλης. Το δεύτερο ματς θα γίνει την Πέμπτη (23/5) στο Ρέθυμνο.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιαπλέ ο Πέτγουεϊ, που σταμάτησε στους 23 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Προύιτ, που πέτυχε 10.

Για το συγκρότημα του Μαρκόπουλου προσπάθησαν οι Χάτσερ (18 π.), Μαργαρίτης (15 π.) και Δέδας (10 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση. Εκμετυαλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων στα μακρινά σουτ, αλλά και την υπεροχή του στην ρακέτα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-5 στο 5'.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΑΓΟΡ... ξύπνησε, βελτίωσε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και με ηγέτη τον Πέτγουεϊ, έκανε επιμέρους σκορ 13-6 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (18-14).

Το Ρέθυμνο συνέχισε την πολύ καλή του απόδοση και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αφού με ένα γρήγορο σερί 9-0, αύξησε την διαφορά του στο +13 (27-14).

Με ηγέτη τον Μαργαρίτη, ο Δικέφαλος του Βορρά έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε σε 20-27, αλλά οι κρητικοί απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και αύξησαν εκ νέου την διαφορά τους στο +12 (32-20).

Με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου, η ομάδα του Μαρκόπουλου πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -6 (32-38).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 5-2, μείωσε την διαφορά στους τρεις (37-40), στο 22'.

Ωστόσο, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Προύιτ και Τσαρουχά, έδωσαν εκ νέου... αέρα εννέα πόντων στον ΑΓΟΡ (46-37), ενώ με τρίποντο του Κόμματου, οι κρητικοί έφτασαν ξανά την διαφορά τους στο +13 (60-47).

Με ένα σερί 4-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν την διαφορά και πήγαν στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο -9 (51-60).

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 σε τρία λεπτά και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (60-62).

Παρά την πίεση του ΠΑΟΚ, ο ΑΓΟΡ διατήρησε την ψυχραιμία του, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και στο 34' βρέθηκε στο +6 (66-60).

Με τους Δέδα, Χαραλαμπίδη και Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 66-69 στο 38', αλλά ο Πέτγουεϊ, με δύσκολο καλάθι, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του Γιαπλέ (66-71).

Στα 40'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Μαργαρίτης, με τρίποντο, μείωσε σε 71-73, αλλά ο Τσαϊρέλης δεν κατάφερε εξ επαφής να σκοράρει και να ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ στα 15'', με τον Τσόχλα να γράφει, με βολές, το τελικό 75-71 για τον ΑΓΟΡ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 18-20, 19-22, 20-15.