Παρακολουθήστε live από το sport.gr τις αναμετρήσεις Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατάσαραϊ και Μάλαγα-Μπορούσια Ντόρτμουντ για τα προημιτελικά του Champions League
Στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και το "Λα Ροσαλέδα" συγκεντρώνονται τα ποδοσφαιρικά βλέμματα, εκεί που Ρεάλ Μαδρίτης, Γαλατάσαραϊ, Μάλαγα και Ντόρτμουντ θα προσπαθήσουν να κάνουν το πρώτο βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά της σπουδαιότερης διασυλλογικής διοργάνωσης.
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντιέγκο Λόπεθ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο, Εσιέν, Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο, Εζίλ, Ντι Μαρία, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Γαλατάσαραϊ (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Νουνκό, Καγιά, Εμπουέ, Άλντιτοπ, Ινάν, Φελίπε Μέλο, Ριέρα, Σνάιντερ, Ντρογκμπά, Μπουράκ Γιλμάζ
Οι 11άδες στο "Λα Ροσαλέδα":
Μάλαγα (Πελεγκρίνι): Καμπαγιέρο, Γκάμεζ, Ουέλινγκτον, Ντεμικέλις, Αντούνιες, Χοακίν, Τουλαλάν, Ιτούρα, Ίσκο, Σαβιόλα, Μπαπτίστα
Ντόρτμουντ (Κλοπ): Βαϊντερφελερ, Σούμποτιτς, Πίστσεκ, Σαντάνα, Σμέλτσερ, Κελ, Γκούντογκαν, Γκέτσε, Ρόις, Γκροσκρόιτς, Λεβαντόφσκι

Εκτός αποστολής έμεινε για ακόμα ένα ματς ο Ικερ Κασίγιας, με τον Ζοσέ Μουρίνιο να στηρίζει την επιλογή του Ντιέγκο Λόπεθ.

Αντιμέτωποι θα τεθούν οι δύο πρώτοι σκόρερ της διοργάνωσης. Ο λόγος για τους Μπουράκ Γιλμάζ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που έχουν σημείωσε από οκτώ γκολ, όσα και ο Μέσι.

Στην 11άδα της Γαλατά βρίσκεται και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Αλμπερτ Ριέρα.
1' Ξεκίνησε τα παιχνίδια και στα δύο γήπεδα
3' Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της Ρεάλ στην αντίπαλη εστία. Ο Ντι Μαρία σεντράρει, η κεφαλιά του Μπενζεμά καταλήγει άουτ

4' Σουτ του Σνάιντερ πάνω από τα δοκάρια

7' Ευκαιρία για τη Μάλαγα. Κοντινό σουτ του Σαβιόλα από πλάγια όμως θέση, άουτ

9' Γκολ ο Ρονάλντο για τη Ρεάλ, που κάνει το 1-0. Εξαιρετική κάθετη του Οζίλ, που βγάζει τετ α τετ τον Ρονάλντο, αυτός με υποδειγματικό πλασέ νικάει τον Μουσλέρα και ανοίγει το σκορ, σημειώνοντας το 9ο φετινό του τέρμα στη διοργάνωση. Πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ του Champions League

12' Σημαντική ευκαιρία για τη Γαλατά. Ο Ντρογκμπά αποφεύγει τον Βαράν και σουτάρει από το ύψος της περιοχής, άουτ

14' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ. Ο Γκέτσε σε θέση τετ α τετ και πλασάρει, σωτήρια επέμβαση από τον Καμπαγιέρο, που κρατάει το μηδέν

15' Νέο καλό σουτ του Σνάιντερ έξω από την περιοχή, καταλήγει άουτ όμως κι αυτό

17' Κίτρινη κάρτα για τον Γκρόσκροϊτζ της Ντόρτμουντ

18' Ευκαιρία για τη Ρεάλ. Γρήγορη αντεπίθεση για τους μαδριλένους με τον Οζίλ να σουτάρει έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Μουσλέρα

19' Δεύτερο χαμένο τετ α τετ για την Ντόρτμουντ. Νέα μονομαχία μεταξύ του Γκέτσε και του Καμπαγιέρο, νικητής και πάλι ο τερματοφύλακας της ισπανικής ομάδας

20' Κίτρινη για τον Αντούνιες της Μάλαγα

25' Νέα ευκαιρία για τη Ντόρμτουντ. Αυτή τη φορά απειλεί ο Ρόις με σουτ έξω από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Καμπαγιέρο

26' Καλό σουτ του Ντρογκμπά από μακριά, σε κόρνερ ο Λόπεθ. Δεύτερο για τη Γαλατά

28' Υποψία φάσης για τη Μάλαγα, με τον Βάιντεφελερ να προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Σαβιόλα μετά από κάθετη του Ισκο

29' Γκολ ο Μπενζεμά, 2-0 η Ρεάλ. Ο Εσιέν σεντράρει από δεξιά, το αμυντικό δίδυμο της Γαλατά "κοιμάται" και ο Μπενζεμά από κοντά δεν έχει πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο γάλλος σημείωσε το 30ο του γκολ σε 50 παιχνίδια Champions League

31' Κίτρινη κάρτα για τον Ουέλινγκτον της Μάλαγα

32' Ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ. Καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρόις, ελάχιστα άουτ

35' Απειλεί η Γαλατά. Ο Ντρογκμπά από θέση έξω δεξιά ντριπλάρει τον Βαράν και σεντράρει, ο Γιλμάζ σουτάρει με τη μία, άουτ

36' Σε καλή θέση μέσα στην περιοχή ο Λεβαντόφσκι, αδύναμο το σουτ του, μπλοκάρει ο Καμπαγιέρο

40' Κίτρινη κάρτα στον Νουνκέ της Γαλατά, που θα απουσιάσει από τη ρεβάνς. Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τη Ρεάλ και τον Ρονάλντο. Ο πορτογάλος εκτελεί, πάνω από την εστία

42. Διπλή ευκαιρία για τη Μάλαγα. Μετά από κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Ουέλινγκτον, αποκρούει ο Βάιντεφελερ, νέα κεφαλιά από τον Τουλαλάν, διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Γκέτσε

44' Σημαντική ευκαιρία για τη Γαλατά, που δεν παρατάει το ματς. Ο Εμπουέ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αποκούει ο Λόπεθ με τα πόδια το σουτ του καμερουνέζου

45' Νέα επέμβαση του Καμπαγιέρο, που αποκρούει το μακρινό σουτ του Κελ

45' Ημίχρονο στα δύο παιχνίδια. Η Ρεάλ προηγείται με 2-0 της Γαλατά, ενώ το Μάλαγα-Ντόρτμουντ έχει μείνει στο 0-0

46' Σέντρα και στα δύο γήπεδα. Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

46' Ο Τερίμ απέσυρε τον Σνάιντερ και στη θέση του πέρασε τον Ζαν

47' Καλη στιγμή για τη Ντόρτμουντ. Καλό σουτ του Γκέτσε, αποκρούει ο Καμπαγιέρο

48' Νέα ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ. Γύρισμα του Γκέτσε στο πέναλτι, ο αμαρκάριστος Λεβαντόφσκι κάνει... τσαφ και σπαταλάει σημαντική ευκαιρία

54' Ο Μέλο δοκιμάζει το πόδι του από περίπου 30 μέτρα, μπλοκάρει ο Λόπεθ

59' Σουτ του Ρονάλντο έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Μουσλέρα

62' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Οζίλ βγάζει τετ α τετ τον Ντι Μαρία, που δεν μπορεί να νικήσει τον Μουσλέρα

65' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Μετά από εξαιρετική πάσα του Γκουντογκάν, ο Γκέτσε βγαίνει τετ α τετ, αλλά πλασάρει άουτ

65' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ιγκουαΐν στη θέση του Μπνεζεμά

67' Δυνατό σουτ του Ισκο, αποκρούει ο Βάιντερφελερ, που στη συνέχεια μπλοκάρει το σουτ του Τουλαλάν

68' Αλλαγή για τη Μάλαγα. Ο Πορτίγιο στη θέση του Σαβιόλα

69' Αλλαγή για τη Ντόρτμουντ. Εξω ο Ρόις, μέσα ο Σίμπερ

70' Κίτρινη για τον Μέλο

73' Γκολ ο Ιγκουαΐν, 3-0 η Ρεάλ. Ο Τσάμπι Αλόνσο γεμίζει στην καρδιά της περιοχής, ο Ιγκουαΐν, που βρίσκεται στην πορεία της μπάλας, κάνει την κεφαλιά και νικάει τον Μουσλέρα, που παρά την προσπάθειά του δεν μπορεί να αντιδράσει

76' Αλλαγή για τη Μάλαγα. Ο Σάντα Κρουζ στη θέση του Μπαπτίστα

77' Κίτρινη κάρτα για τον Ιτούρα της Μάλαγα

78' Κίτρινη κάρτα στον Γιλμάζ για θέατρο. Σηκώνει κουβέντα η φάση, καθώς ο Ράμος πατάει ξεκάθαρα το πόδι του τούρκου επιθετικύ

79' Ο Μπουλούτ στη θέση του Αλντιντοπ

80' Ο Μόντριτς στη θέση του Οζίλ για τη Ρεάλ

80' Ο Μπέντερ στη θέση του Κελ για τη Ντόρτμουντ

81' Καλό σουτ του Ινάν, μπλοκάρει ο Λόπεθ

83' Ο Αμπραματ στη θέση του Ριέρα για τη Γαλατά

84' Κίτρινη κάρτα τόσο για τον Εσιέν, όσο και για τον Αλόνσο

85' Ο Πέπε στη θέση του Ντι Μαρία για τη Ρεάλ

87' Εξω ο Ισκο, μέσα ο Ντούντα για τη Μάλαγα

90' Στις καθυστερήσεις και τα δύο ματς

Τελευταίο σφύριγμα και στα δύο ματς. 3-0 η Ρεάλ τη Γαλατά, 0-0 το Μάλαγα-Ντόρτμουντ